Drukuj
Kategoria: Biznes

Za pomocą Funduszy Europejskich zostało przeprowadzonych wiele projektów. Efektywnie ukończony projekt wymaga jednakże solidnego przygotowania i jak również przeprowadzenia szeregu działań mających na celu zrealizowanie wszelkich poleceń przydzielanych przez umowę o dofinansowanie. Jak skutecznie przygotować i zarządzać projektem? Kto może zostać beneficjentem? W jakim celu jest wykorzystywane doradztwo w zakresie zarządzania projektami? Jak zagwarantować sobie prawidłową realizację umowy? Zapoznaj się z kilkoma radami dla przyszłych beneficjentów.

Podstawy wniosku o dofinansowanie.

Zgodnie z prawem wniosek o dofinansowanie może przedłożyć w zasadzie każdy podmiot, który prowadzi działalność gospodarczą. Mogą to być jednostki samorządu terytorialnego, ośrodki zdrowia, mikro i makro przedsiębiorstwa, związki, fundacje jak również wszystkie inne podmioty poza administracją publiczną. Przeważnie określona instytucja oznajmia nabór wniosków do określonego projektu. Dotację ze środków unijnych można uzyskać między innymi na rozwój firmy, budowę nowej infrastruktury, projekty prospołeczne, edukację, działania na rzecz zmniejszenia bezrobocia oraz związane z odnawialnymi źródłami energii.

Wniosek o dofinansowanie musi być przygotowany prawidłowo odnośnie wymogów formalnych. Bez wątpienia zasadniczym oparciem dla poprawności aplikowania o dotację musi być zasadność celu powiązanego z działalnością przedsiębiorstwa. Zdefiniowanie źródła finansowania projektu jest to konieczność, trzeba wskazać adekwatny projekt, jaki będzie określał model działalności aplikanta.

Harmonogram realizacji projektu musi być integralną częścią wniosku. Powinno się zaznajomić się uważnie z treścią i wytycznymi projektu, ponieważ owocne zaakceptowanie aplikacji o dotację nie wystarczy do pomyślnej realizacji wskazówek projektu. Bowiem właśnie na beneficjencie spoczywa wymóg prowadzenia całkowitej wymaganej dokumentacji i respektowania wytyczonych procedur.

Po sygnowaniu umowy o dotacje tak faktycznie dopiero rozpoczyna się najtrudniejszy etap. Prawidłowa adaptacja zaleceń wynikających z projektu nade wszystko polega na na umiejętnym zarządzaniu projektem. Pośród obowiązków stawianych beneficjentowi znajduje się dodatkowo skrupulatne rozliczenie wydatków. W razie braku pełnej dokumentacji, nie wypełnienia wytycznych połączonych z kontrolą i audytem projektu unijnego przedsiębiorca musi się liczyć z utratą części lub całości dotacji. W związku z tym dla beneficjenta, który pragnie odpowiednio zrealizować i rozliczyć projekt bardzo korzystnym rozwiązaniem jest skorzystanie z doradztwa w zakresie zarządzania projektami. Profesjonalny zespół doradców udzieli pomocy już od pierwszego etapu przygotowania wniosku oraz zaspokojenia wszelkich urzędowych wymogów, także zajmie się dozorowaniem późniejszych kroków. W zespole firmy doradczo szkoleniowej Fuda pracują doświadczeni audytorzy i eksperci z różnych dziedzin. Beneficjent może liczyć na skrupulatną analizęprocesu projektowego, tak samo w obszarze finansowym, jak i proceduralnym. Eksperci posiadający wyśmienite kompetencje do przeprowadzenia audytu wewnętrznego i zewnętrznego przedłożą kompletną dokumentację sprawozdawczą . Udzielą wsparcia przy wskazaniu kwalifikowalności wydatków i solidnego określenia końcowego rozliczenia kosztów. Doradztwo w zakresie zarządzania projektami okazuje się dla każdego beneficjenta nie tylko wsparciem w toku realizacji wyznaczonych w instrukcji wytycznych, lecz zwłaszcza gwarancją prawidłowego toku procesu projektowego.