Drukuj
Kategoria: Biznes

Jak pada hasło oszczędzanie to w większości przypadków kojarzy nam się ono z comiesięcznym odkładaniem jakiejś sumy pieniędzy na konto, lokatę, do „skarpety” czy gdzieś w inne tajne miejsca. A tak wcale być nie musi i skuteczne oszczędzanie może mieć miejsce przy podejmowaniu racjonalnych decyzji zakupowych czy mądrym gospodarowaniem tym co posiadamy.

Najczęściej nie zdajemy sobie nawet z tego sprawy, że złe decyzje zakupowe, niewiedza dotycząca tego ile wydajemy czy drobne niewinne zachcianki to tylko kilka przykładów złych nawyków, które decydują o gospodarowaniu pieniędzmi i utrudniają lub uniemożliwiają ich oszczędzanie. A wiec na początek kilka przykładów złych nawyków, które stają na drodze do skutecznego oszczędzania a w dalszej kolejności kilka zdań na temat każdego z nich.

Najczęstsze powody nierozsądnego gospodarowania swoimi pieniędzmi to:

Jeżeli żyjemy w błogiej nieświadomości, że nasze codzienne wydatki nie mają wpływu na stan naszego portfela wystarczy, że zaczniemy systematycznie zapisywać codzienne wydatki, nawet te najdrobniejsze. Po miesiącu okaże się przy analizie tych zapisów, że bez wielu z tych wydatków możemy się zdecydowanie obyć. Co więcej, wiele decyzji co do niektórych z tych wydatków jest podejmowane nieracjonalnie pod wpływem chwilowego impulsu zakupowego. Jeżeli jeszcze rejestrowanie wydatków zostanie połączone z planowaniem gdzie pieniądze mają trafić z ustaleniem limitów i konkretnych kategorii ważności, okaże się , że jest tu spore pole manewru do oszczędności.

Z powyższym idealnie koresponduje skala naszych niewinnych zachcianek, co do których również nie mamy rozeznania jeżeli nie będziemy skrupulatnie kontrolować wydatków. Jedna czy dwie kawy na mieście cóż to jest za wielki wydatek, który może wstrząsnąć naszymi finansami. Ale te wszystkie kawki, butelki wody, cyfrowe produkty kupowane on-line pod wpływem impulsu w skali miesiąca regularnie rejestrowane dają nam pod koniec tego okresu taką kwotę, że gdyby nie ta rejestracja trudno byłoby w tak wysokie wydatki uwierzyć. Okazuje się , że tu też jest spore pole manewru do poczynienia oszczędności.

Reklamy są wszędzie, atakują nas ze wszystkich stron i będą to robić coraz skuteczniej, ponieważ są za nimi całe sztaby specjalistów od marketingu, których głównym celem jest nakłonienie nas do jak największych wydatków. Nie powinniśmy się od nich całkowicie odgradzać, co zresztą w dzisiejszym świecie jest absolutnie nierealne, ale naszą rolą jest zachowanie zdrowego rozsądku, zwiększenie swojej świadomości i staranne filtrowanie komunikatów reklamowych, które zewsząd do nas docierają. W ostatecznym rozrachunku i przy odrobinie konsekwencji w postępowaniu okaże się, że tu też jest duże pole do poczynienia oszczędności.

Specjaliści od reklamy i marketingu już dawno odkryli, że jeżeli oprócz prezentacji produktu przedstawią nam cały styl życia z tym produktem związany to nasza podatność na to, że będziemy tego produktu związanego z tym właśnie stylem życia bardziej pożądać będzie o wiele większa. Kupujemy więc te marzenia wierząc, że zakup najnowszego ciucha, torebki czy nowego gadżetu elektronicznego sprawi, że będziemy bardziej produktywni, cool i stylowi. Coś co było kupione miesiąc lub pół roku temu już tej funkcji nie spełnia i trzeba to miejsce wypełnić czymś nowszym. Jeżeli się na chłodno nad tym zastanowimy to okaże się, że tu jest też duże pole do poczynienia oszczędności.

Traktowanie zakupów jako hobby lub sposobu spędzania wolnego czasu to prawdziwa katastrofa dla naszych domowych finansów. Z zakupów często przychodzimy z rzeczami, które nam są absolutnie do niczego nie potrzebne, a które kupiliśmy pod wpływem impulsu lub by nie wracać do domu z pustymi rękami. Poniewczasie zadajemy sobie pytania, które powinniśmy zadać przed dokonaniem zakupów. Czy naprawdę musimy to mieć? Czy naprawdę tego właśnie potrzebowaliśmy? Czy przyszliśmy na zakupy z zamiarem kupienia właśnie tego czegoś? Jeżeli na przynajmniej jedno z tak postawionych pytań odpowiedzieliśmy NIE, to znaczy, że czas najwyższy staranniej planować swoje wydatki, a okaże się, że tu też jest spore pole manewru do poczynienia oszczędności.

Myślenie, że jak zaczniemy więcej zarabiać to dopiero zaczniemy więcej oszczędzać to oszukiwanie samego siebie. Praktyka pokazuje, że wyższe zarobki wcale nie idą w parze z większą motywacją do oszczędzania, a jest wprost przeciwnie, szczególnie jeżeli tego też wcześniej nie robiliśmy . Kiedyś zarabiając mniej mogliśmy pokrywać większość swoich wydatków i jeszcze udawało nam się co nieco zachować  pod koniec miesiąca na koncie. Teraz zarabiamy więcej i okazuje się, że coraz częściej pod koniec miesiąca musimy sięgać do zasobów oszczędnościowych bo budżet domowy nam się nie chce dopinać. Bliższa analiza tego stanu rzeczy wskazuje, że euforia związana z awansem finansowym spowodowała, że zaczęliśmy żyć ponad stan. Tu też jest spore pole do rozsądnego poczynienia znacznych oszczędności.

Edukacja w temacie finansów osobistych to trauma, która ciągnie się od szkolnych lat. Uczymy się o pantofelku, powstaniach, gdzie jakie góry i doliny, ale już procent składany czy rzeczywiste odsetki od zaciągniętego kredytu docierają do nas w chwili ich spłaty, a wiec w czasie kiedy jest już po przysłowiowym balu. A tak niewiele trzeba, żeby poznać te niezbyt skomplikowane tajniki finansów i wówczas nawet „chwilówka” nie będzie dla nas „dopustem bożym” (tym bardziej, że istnieją takie porównywarki jak https://www.centrumpozyczek360.pl/wonga) a rozsądnie zaordynowana i o czasie spłacona może nas uchronić od poważniejszych finansowych nieprzyjemności.