Drukuj
Kategoria: Biznes

Hale stalowe kojarzą nam się przede wszystkim z obiektami przemysłowymi i magazynowymi, przy czym konstrukcje nowoczesnych hal nazywamy konstrukcjami lekkimi. Dużą popularnością cieszą się hale stalowe, które budowane są bez spawanych połączeń montażowych, za to z wykorzystaniem atestowanych połączeń śrubowych.

Nowoczesne konstrukcje szkieletowe

O nowoczesnych konstrukcjach hal stalowych opowiadają nam przedstawiciele firmy Profix z Krakowa. Hale stalowe mogą być budowane w różnych układach, przy czym najpopularniejsze układy głównych elementów konstrukcji to układ słupowo-kratowy i układ słupowo-ryglowy. Hale stalowe nazywamy konstrukcjami lekkimi, gdyż są to konstrukcje szkieletowe. Szkielet hali stanowi konstrukcję nośną – inne elementy to elementy pośrednie, które służą do montażu obudów. Przy projektowaniu konstrukcji nośnych hal stalowych pod uwagę bierze się nie tylko ciężar własny. Normy wskazują na to, by przyjąć pod uwagę dodatkowo obciążenie dachów śniegiem (norma PN-EN-1991-1-3:2005) i obciążenia wywołane parciem wiatru (PN-EN 1991-1-4).

Obudowa ścian i dachów zabezpieczenie antykorozyjne

Obudowa ścian hal stalowych może być wykonywana z różnych materiałów. Najprostsza obudowa wykonywana jest z jednej warstwy blachy trapezowej – to rozwiązanie dla obiektów nieizolowanych. Obudowę może stanowić też zestaw dwóch warstw blachy, między którymi umieszczana jest wełna mineralna. Inne rozwiązanie to płyty gotowe warstwowe, które są wypełnione rdzeniem z wełny mineralnej, styropianu, poliuretanu (PUR), lub pianki PIR. Podobnie tworzone mogą być obudowy dachów. Trzeba przy tym pamiętać, że konstrukcje stalowe najczęściej zabezpiecza się antykorozyjnie. Oczyszczone powierzchnie konstrukcji mogą być malowane na przykład farbami epoksydowo-poliuretanowymi, których kolory możemy dobierać ze wzornika RAL. Inny rodzaj zabezpieczenia antykorozyjnego to cynkowanie ogniowe – to rozwiązanie droższe, jednak na konstrukcję zabezpieczoną w ten sposób możemy się spodziewać dłuższej gwarancji.

Wyposażenie dodatkowe hal stalowych

Hale stalowe są projektowane w taki sposób, by ich wyposażenie dodatkowe było w pełni funkcjonalne i dopasowane do potrzeb klienta. Najprostsze elementy to oczywiście drzwi i okna, ale to nie wszystko. Hala stalowa może zostać wyposażona w bramy i doki załadowcze, świetliki dachowe i klapy dymowe itp. Do wyposażenia dodatkowego stalowych hal możemy zaliczyć też nowoczesne instalacje przeciwpożarowe (np. instalacje tryskaczowe, czy instalacje mgły wodnej) oraz instalacje, które pozwalają odzyskiwać i pozyskiwać energię. Hala od początku projektowana jest w taki sposób, by jej konstrukcja nośna poradziła sobie z ciężarem wszystkich zaplanowanych dodatkowych elementów.