Drukuj
Kategoria: Motoryzacja

Ekologiczny oraz nowoczesny samochód drukowany w 3D ma być szybki a także lekki. z uwagi na na nieduży poziom spalania uchodzić ma za auto ekologiczne. Chodzi o Shell Concept Car, którego elementy drukowane są w 3D.

Shell Concept Car został skonstruowany przez firmę Shell oraz Geo Technology w następstwie „Project M". Według Centrum Druku 3D konstruktorzy samochodu bazowali na schemacie z 2010 roku autorstwa Gordona Murray'a. The Shell Concept został zbudowany z myślą o zmniejszeniu poziomu zużycia energii. Wylicza się spadek zużycia energii o 34% w zestawieniu z typowymi samochodami miejskimi.

Druk 3D umożliwił stworzenie małego pojazdu miejskiego. Spalanie pojazdu utrzymuje się na poziomie 2, 64 l na 100 km, zakładając średnią prędkość w granicach 70 km/h. Karoseria pojazdu stworzona została z włókna węglowego. Surowiec ten poddaje się recyklingowi. Wóz wykonany został z myślą dla 3 osób, ma wymiary 1,5 m na 2,5 metra. Waży zaledwie 550 kilogramów. Należy podkreślić, iż Gordon Murray zaprojektował wiele pojazdów wyścigowych. W jego dorobku znajdziemy wozy takie jak T. 25 lub McLaren F1. Są one elementem inspirującym pracowników podczas konstytuowania lekkiego a także nowoczesnego Shell Concept Car. Pomiary dowodzą, że pojazd ten może osiągnąć prędkość maksymalną na poziomie 156 km na godzinę. Wóz w blisko 15,8 sekundy rozpędza się do prędkości 100 km/h. Gordon Murray twierdzi, iż Shell Concept Car będzie nie tylko samochodem który sepłnia standardy obecnych czasów, ale też pewnego typu kanonem do naśladowania przy produkowaniu następnych pojazdów energooszczędnych.