Drukuj
Kategoria: Motoryzacja

Kupując samochód w salonie, zyskujesz fabrycznie nowy pojazd, bez żadnych usterek i z wyposażeniem, jakie tylko sobie zażyczysz. Ponadto, otrzymujesz gwarancję, która jest ważna przez pierwsze kilka lat użytkowania auta. Pamiętaj jednak, że gwarancja jest rodzajem umowy. Masz do niej prawo, ale musisz przestrzegać kilku ważnych zasad. Jakich? Tego dowiesz się z naszego artykułu – zapraszamy do lektury.

Na czym polega gwarancja samochodu z salonu?

Nowy samochód z salonu posiada nie tylko piękny wygląd, ale również gwarancję, trwającą zwykle 2-3 lata. Może ona wygasnąć po przejechaniu określonej liczby kilometrów lub zostać przedłużona w określonych przypadkach, ewentualnie można ją przedłużyć w ramach czasowych promocji bądź po niewielkiej dopłacie. Taka gwarancja obejmuje zarówno wady fabryczne, jak i materiałowe, co sprawia, że praktycznie każda mniejsza lub większa usterka i awaria zostanie naprawiona w autoryzowanym serwisie bez konieczności wnoszenia dodatkowych opłat. Wszystko tak naprawdę zależy od producenta samochodu, a zdarza się, że w ramach gwarancji użytkownik otrzymuje darmową usługę Assistance.

Dlaczego warto przeprowadzić serwis samochodu w ASO?

"Przejdźmy do wspomnianych zasad, których przestrzeganie podtrzyma prawo do gwarancji samochodu. Najważniejszą jest obowiązek przeprowadzania regularnych przeglądów serwisowych według informacji od producenta. Najrozsądniejszym rozwiązaniem są wizyty w ASO, czyli autoryzowanych stacjach obsługi" – zwraca uwagę specjalista z salonu samochodowego ADF Auto z Wrocławia, który jest największym, autoryzowanym dealerem marek: Fiat, Alfa Romeo, Lancia, Jeep, Abarth i IVECO w południowo-zachodniej Polsce.

Usługi wykonywane w ASO charakteryzują się solidnością i bezpieczeństwem. W dodatku są one przeprowadzane za pomocą specjalistycznego sprzętu przez fachowców, mających wiedzę na temat konkretnych modeli samochodów. ASO zapewnia także wykonanie napraw w ramach tzw. dobrej woli producenta oraz odpłatne przedłużenie gwarancji serwisowej.

Czego należy się wystrzegać, aby utrzymać gwarancję na samochód?

Aby utrzymać gwarancję na samochód, nie należy także ingerować w konstrukcję samochodu i zakładać np. dodatkowej instalacji LPG, a także wymieniać systemu audio. Lepiej zapomnieć o tuningu optycznym, czyli zmianie wyglądu pojazdu, oraz o chiptuningu – elektronicznym zwiększeniu mocy silnika. Oznacza to, że wszelkie modyfikacje samochodu powinny być przeprowadzane w autoryzowanym serwisie według konkretnych procedur. Nie należy również zwlekać ze zleconymi przez serwis wymianami eksploatacyjnymi oraz zgłoszeniem występującej w pojeździe usterki. Są to jednak zasady, których przestrzeganie nie powinno być trudne, aby utrzymać gwarancję na samochód z salonu.