Drukuj
Kategoria: Motoryzacja

Instalacje LPG można spotkać w wielu samochodach jeżdżących po naszych drogach. Montaż autogazu jest popularne ze względu na spore oszczędności, jakie można poczynić, ograniczając zużycie benzyny na rzecz tego paliwa. Na większości stacji benzynowych są dostępne dystrybutory, z których można samodzielnie korzystać. Co warto wiedzieć, eksploatując samochód wyposażony w instalację LPG?

Czy autogaz się opłaca?

To pytanie z pewnością zadaje sobie każdy kierowca, który planuje zlecić montaż instalacji LPG w swoim samochodzie. Ceny, jakie można zaobserwować na stacjach paliw, sugerują, że oszczędność na tankowaniu LPG jest naprawdę wysoka. Największe oszczędności można osiągnąć w kilku przypadkach..

Według specjalisty z Zenit Autogas z Radomia, aby instalacja autogazu w samochodzie szybko się zwróciła, pojazd musi być regularnie wykorzystywany, a jego miesięczny przebieg powinien przekraczać 1000 kilometrów. Jeśli wykorzystujesz samochód jedynie sporadycznie, tankowanie autogazu nie przyniesie Ci oczekiwanych korzyści.

Warto także wziąć pod uwagę, że oszczędność będzie tym większa, im mocniejszy silnik samochodu oraz wyższe średnie spalanie. Małe miejskie samochody, które palą niewiele będą wymagały odczekania dłuższego okresu, nim koszt montażu instalacji się zwróci.

Prawidłowy montaż i eksploatacja

Aby tankowanie autogazu przynosiło same korzyści i nie nastręczało problemów, należy zwrócić uwagę na kwestie techniczne. Przede wszystkim, jeśli zdecydowałeś się na montaż instalacji LPG w samochodzie, wybierz warsztat, z dużym doświadczeniem i profesjonalnym podejściem do klienta. Rodzaj instalacji musi zostać prawidłowo dobrany do typu silnika oraz istotnych cech konstrukcyjnych pojazdu. W każdym aucie montaż wygląda nieco inaczej, dlatego wybierz fachowców, którzy specjalizują się w instalacjach LPG.

Ponadto, jeśli jeździsz samochodem napędzanym autogazem, musisz pamiętać o regularnych przeglądach instalacji. Jest to nie tylko wymagane prawnie, ale również niezbędne ze względów praktycznych. Jeśli zauważysz, że coś nie działa prawidłowo, nie zwlekaj z wizytą u mechanika.

Samo tankowanie LPG nie jest skomplikowane. Na większości stacji paliw możesz to zrobić samodzielnie przy zachowaniu odpowiednich środków bezpieczeństwa. Zwróć także uwagę, by napełniać zbiornik w sprawdzonych miejscach. Nie warto sugerować się jedynie najniższa ceną. Wątpliwa jakość paliwa może utrudniać jazdę, a systemy, w jakie wyposażono pojazd mogą informować o usterce.