Drukuj
Kategoria: Na świecie

Prawdopodobnie każdemu obiło się o uszy coś o drukarkach 3D, lecz niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego jak bardzo użyteczne są te urządzenia.

Dotychczas możliwości jakie przynoszą te drukarki wykorzystywane były głównie w medycynie, czy branży militarnej. Okazuje się, że druk 3D w nieodległym czasie może istotnie wpłynąć na postęp w branży budowlanej. Ostatnio w Dubaju pojawiło się nowe biuro - nie byłoby w tym nic dziwnego, jeśli nie fakt, iż zostało ono wydrukowane. Rezyduje tam Fundacja Przyszłości która pracuje nad innowacyjnymi rozwiązaniami, które mogą zostać wykorzystane w branży finansowej. Budynek biurowy wyróżnia się w porównaniu do innych budynków przede wszystkim futurystyczną bryłą. Czas jego powstawania wyniósł tylko 17 dni, a całe przedsięwzięcie to koszt około 140 tysięcy dolarów. Środki na budowę pozyskano z budżetu państwa.

Wedle słów Mohameda Al Gergawi druk 3D umożliwia skrócenie czasu powstawania budynków o połowę, w niektórych przypadkach nawet o 70%, również koszty znamiennie maleją, różnica może wynosić 50-80% - minister Fundacji Przyszłości w swojej wypowiedzi opiera się na zrealizowane badania. Pragnąc całkowicie spożytkować korzyści które niesie druk 3D w Zjednoczonych Emiratach Arabskich zdecydowano, że do 2030 roku jedna czwarta budynków Dubaju powstanie właśnie za sprawą druku 3D . Minister twierdzi, iż ta nowatorska technologia będzie miała istotny wpływ na świat, a budynek powstały w Dubaju to jedynie początek drogi. Biurowiec otwarto 23 maja, jednym z partycypantów zdarzenia był pan Mohammed bin Rashid Al Maktoum - premier Zjednoczonych Emiratów Arabskich.