Drukuj
Kategoria: Na świecie

Londyn traktowany jest za jedno z najbardziej atrakcyjnych miast w Europie. Znajduje się tu przecież w rzeczy samej bez liku atrakcyjnych miejsc, że z na pewno żaden zwiedzający nie zdoła się nudzić. Atrakcyjną architekturę akcentują bowiem zabytki i inne obiekty, które bardzo intensywnie przywołują historię Wielkiej Brytanii i jej monarchistyczny ustrój polityczny. W rzeczy samej atrakcyjność londyńskiej cennej architektury określają te atrybuty, jakie są złączone z arystokratycznym przekrojem społeczeństwa. Dla większości angielski styl wiąże się z elegancją, dostojeństwem, gustem i dostojnym wyglądem. Ale, kiedy skorzysta się z pomocy dobrego lokalnego przewodnika, okazuje się, że Londyn oferuje o wiele bardziej zróżnicowane atrakcje.

Z nie ulega wątpliwości najwygodniej będzie skorzystać z gotowych ofert wycieczek fakultatywnych po Londynie. Żaden londyński przewodnik nie zdoła przepuścić najbardziej reprezentatywnego miejsca Wielkiej Brytanii, którym jest Pałac Buckingham, w szczególności w momencie zmiany warty. W pałacu zamieszkuje królowa i jej najbliższa rodzina. Czasem, zwłaszcza, jeżeli zdecydujemy się na miejscowego przewodnika, który dobrze orientuje się w zwyczajach Royal Family, można ułowić wzrokiem kogoś ważnego, lub choć posłuchać jakiś bardzo pociągających pałacowych wieści.

Równie znaczącym miejscem jest zespół budynków, w skład którego wchodzą kultowa baszta zegarowa Big Ben oraz Pałac Westminsterski. Pałac Westminsterski jest siedzibą brytyjskiej Izby Gmin, Izby Lordów i pozostałych urzędów i można zwiedzić razem z przewodnikiem. Znajdująca się obok neogotycka wieża z 1834 roku ma wysokość 96,3 metrów, a jej tarcze mają średnicę 7 metrów. Następnym historycznym zabytkiem, do którego niechybnie zawiedzie nas przewodnik jest Opactwo Westminsterskie. To wielowiekowa najważniejsza katedra Wielkiej Brytanii, w której od 1066 r. odbywają się wszystkie koronacje angielskich włodarzy i inne ważne królewskie uroczystości.

Budynek Tower of London słynny jest zasadniczo z tego, iż przez wieki stanowił więzienie. Trudno było komukolwiek się z niego wydostać, bo wyłączne wejście znajdowało się od strony Tamizy, dotrzeć do środka można było jedynie łódką. Aktualnie niezwykłą atrakcję stanowi umiejscowiona w tym miejscu wystawa Klejnotów Królewskich. Przewodnik poprowadzi nas bezsprzecznie przez wiktoriański zwodzony most Tower Bridge, który jest kolejną interesującą londyńską atrakcję turystyczną.

Na miłośników sztuki współczesnej czeka słynne muzeum Tate Modern, które prezentuje eksponaty od 1900 roku. Kolejną atrakcją jest taras widokowy mieszczący się na 10 piętrze budynku, z którego rozciąga się śliczna panorama miasta. Jeśli pragnąłbyś zobaczyć Londyn z lotu ptaka, jednak z całkowicie innej perspektywy możesz wyruszyć do Sky Garden. Stąd dostrzeżesz uroczy widok na na Tower Bridge, The Shard oraz Tamizę. Jednakże kultowe londyńskie Golden Eye nie ma sobie równych, bowiem stanowi najwyższe na świecie podparte koło obserwacyjne o wysokości 135m. Można wsiąść w jedną z 32 przeszklonych kapsuł i nasłuchując wirtualnego przewodnika zachwycać się zmieniającą się panoramą miasta.

Osobliwych atrakcji bezsprzecznie dostarczy spacer po londyńskich targowiskach. Nietuzinkowy klimat Borough Market, najstarszego targu spożywczego w Londynie jest jedyny w swoim rodzaju. Znany Portobello Road Market to targ w stylu vintige. Znajduje się tutaj całe mrowie oldschoolowych knajpek, stoisk, kramów i straganów. Całkiem odmienną atrakcję stanowi londyńskie Chinetown - tutaj można posmakować i kupić najdziwniejsze i najbardziej egzotyczne przysmaki na globie.

Londyn zatem chowa mnóstwo tajemnic. Należałoby przeto znakomicie przygotować się do zwiedzania metropolii. Kluczowe jest, by rozpytać o dobrego przewodnika, który zademonstruje nie zaledwie te w największym stopniu słynne atrakcje turystyczne, ale również zaprowadzi w inne, klimatyczne i charakterystyczne londyńskie zaułki.