Drukuj
Kategoria: Projekty

Jeśli ktoś zastanawiał się, do czego służy street art i tworzenie murali, to dzięki pracom artysty podpisującego się jako Banksy i długo ukrywającego się za tym środkiem wyrazu zauważył, że mają one dużą moc, komentowania spraw społeczno-politycznych i nie pozostawiają żadnego przechodnia obojętnym. Skuteczność przekazu murali zaczyna być rozumiana także w Polsce. Zwłaszcza firmy usługowe, sieci handlowe zauważyły w nich możliwość skutecznej reklamy zewnętrznej dla swoich produktów i usług.

Murale w największej ilości powstają w centrach dużych miast, w miejscach, o dużym natężeniu ruchu, gdzie mogą być zauważone przez rzesze przechodzących i przejeżdżających osób. W zestawieniu z billboardami, prezentują się znacznie ciekawiej, przedstawiając określoną wartość artystyczną, docenianą przez mieszkańców miast. Choć zdarza się, że społeczności lokalne przeciwstawiają się powstawaniu murali na osiedlach mieszkaniowych, to jednak większość osób nie ma nic przeciwko takiej formie ekspresji artystycznej, czy też reklamy zewnętrznej.

Ważne jest by powstawały w poszanowaniu współżycia społecznego i architektury krajobrazu. Zwykle tworzenie murali wymaga zgody konserwatora zabytków, czy też władz miasta, jednak jeśli nie kłóci się on estetycznie z budynkami znajdującymi się wokół, zwykle nie ma problemu z jej uzyskaniem. Dobrze jeśli mural koresponduje z przeznaczeniem budynku. Efektownie prezentować się mogą zarówno murale namalowane na budynkach szkół, czy miejskich i wiejskich ośrodkach kultury, a także reklamowe, na ścianach centrów handlowych.

Miastem w Polsce w którym powstaje najwięcej murali jest Łódź. Specyficzna architektura miasta oparta w dużej mierze na ceglanych budynkach, sprzyja tego typu ekspresji. Murale w Polsce powstają na zamówienia prywatne, a także publiczne, jako elementy kampanii społecznych i informacyjnych, a także jako skuteczna forma reklamy. Trudno wyobrazić sobie bez nich architekturę współczesnych miast, którym dodają kolorytu i sprawiają, że sztuka dostępna jest dla każdego i wywiera duże wrażenie.