Drukuj
Kategoria: Projekty

Aby zdobyć odpowiednie uprawnienia, z reguły trzeba najpierw przejść dotyczący ich kurs, a potem zdać egzamin. Najlepiej wybrać szkolenie prowadzone przez profesjonalistów, którzy na pewno dobrze przygotują Cię do końcowego testu. Ale ile trzeba zapłacić, aby przejść kursy na uprawnienia elektryczne, energetyczne lub gazowe? I czego właściwie dotyczą szkolenia?

Jaki jest zakres materiału?

Najczęściej kursy dotyczą eksploatacji i dozoru urządzeń, instalacji i sieci elektroenergetycznych, energetycznych oraz gazowych. Z tych zagadnień przeprowadzane są później egzaminy. Oprócz tego, na szkoleniach elektrycznych można zdobyć wiedzę dotyczącą aparatury kontrolno-pomiarowej, zasad bezpieczeństwa podczas użytku urządzeń, sieci i instalacji elektroenergetycznych oraz ochrony pożarowej. Zakres materiału na kursach energetycznych jest bardzo podobny. Dodatkowo zajęcia dotyczą prawa energetycznego. Wiedzę z tego zakresu można zdobyć również na szkoleniach gazowych.

Ile kosztują takie kursy?

Ceny szkoleń i egzaminów mogą różnić się od siebie. Są ustalane przez instytucję, która je przeprowadza. Prześledźmy przykładowy cennik firmy Galileum. Wszystkie szkolenia energetyczne, elektryczne i gazowe kosztują tam 95 zł, natomiast za egzamin trzeba zapłacić 225 zł. Nie jest to cena zbyt wygórowana, a nawet jeśli wydaje się być wysoka – to przecież inwestycja w przyszłość.

Koszt kursów może się różnić w zależności od tego, jaka instytucja je organizuje. Przed wyborem firmy, na której szkolenie się udasz, spróbuj najpierw dowiedzieć się czegoś o niej i zapoznaj się z ocenami poprzednich klientów. Warto zadbać o to, aby być dobrze przygotowanym, zarówno do egzaminu, jak i do późniejszych zajęć praktycznych. W kwestiach związanych z instalacjami elektrycznymi, energetycznymi i gazowymi trzeba być bardzo ostrożnym.

Dla kogo szkolenia elektryczne, energetyczne i gazowe?

Nie trzeba spełniać wielu warunków, żeby wziąć udział w jednym z takich kursów. Wystarczy mieć ukończone 18 lat i minimum podstawowe wykształcenie. Zdobyte uprawnienia są ważne przez 5 lat, dlatego nie starają się o nie jedynie osoby, które wcześniej nie miały styczności z instalacjami elektrycznymi, energetycznymi i gazowymi. Kursy często przechodzą elektrycy, ciepłownicy, palacze oraz osoby zajmujące się obsługą sprężarek, gazów technicznych i instalacji gazów w szpitalach. Szkolenia są organizowane w całej Polsce, dlatego na pewno każdy chętny będzie miał możliwość wziąć w nich udział.