Drukuj
Kategoria: Technologie/IT

Centra obróbkowe są to nowoczesne, sterowane komputerowo urządzenia wykorzystywane w nowoczesnym przemyśle do precyzyjnej i wszechstronnej obróbki różnorodnych materiałów. To właśnie wszechstronność i uniwersalność jest znakiem szczególnym tej klasy sprzętu.

Centra obróbcze sterowane numerycznie

Centra obróbkowe są to nowoczesne, sterowane komputerowo urządzenia wykorzystywane w nowoczesnym przemyśle do precyzyjnej i wszechstronnej obróbki różnorodnych materiałów. To właśnie wszechstronność i uniwersalność jest znakiem szczególnym tej klasy sprzętu.

Współczesne wykorzystanie centrów obróbkowych

Obrabiarki sterowane numerycznie są wykorzystywane we współczesnym przemyśle do skrawania, szlifowania czy frezowania poszczególnych elementów wykonanych z najróżniejszych materiałów. Spośród nich można wyróżnić m. in.: frezarki, tokarki, czy szlifierki. Połączone w centrum obróbcze służą jako wielofunkcyjne obrabiarki.

Współczesna technologia mechatroniczna pozwala na numeryczne i komputerowe sterowanie maszyną. Programowane w systemach CAD/CAM/CAE pozwalają na precyzyjne ustawienie parametrów i uzyskanie ich na skrawanym detalu. Natomiast sprzężenie zwrotne, czyli wyniki ustawionych pomiarów wracają do przetwornika, co umożliwia ewentualne korekty względem osi współrzędnych. Zawierają przy tym nośniki danych o wspomnianych parametrach. Jest to możliwe nie tylko dzięki standardowym podzespołom, napędami osi przesuwu czy wrzecionami odpowiadającym za samo obrabianie, ale przede wszystkim dzięki sensorom czuwającym nad precyzją, a także bezpieczeństwem centrum obróbczego. Daje to niesamowite możliwości wykonania złożonych kształtów na detalach. Prócz programów, tzw. G-Codów pracę maszyny nadzorują sterowniki. Użytkownik maszyny ma nad nimi kontrolę poprzez interaktywny interfejs, poprzez który nanosi ewentualne zmiany w parametrach. Ta technologia jest wykorzystywana do niemal każdego rodzaju materiału, np.: wszelkich tworzyw sztucznych, większości rodzajów metali, drewna, także do obróbki plastycznej. Ta nowoczesna mechatroniczna technologia jest coraz bardziej doceniana, a nawet niezbędna w niemal wszystkich gałęziach przemysłu.

Wyróżnianych jest kilka typów obrabiarek CNC; sterowania Fanuc, Sinumerik, punktowego (układanie narzędzia w ściśle określonym względem detalu położeniu), odcinkowego (poruszanie narzędzia po ustalonych programem osiach), kształtowego (wykonywanie pełnego zakresu figury dowolnym ruchem w wymiarach 2D, 2 1/2D, 3D) i inne. Więcej informacji znajdą Państwo np. na stronie www.apx.pl. Słowem, na rynku dostępnych jest całe mnóstwo różnorodnych obrabiarek sterowanych numerycznie, z pełną gamą kształtów. Co więcej, powstają coraz to nowsze, bardziej udoskonalane techniki obrabiania. Najważniejsze jedynie, by centrum obróbcze tworzyło pełny park maszynowy dostosowany do potrzeb produkcji elementów, jakie chce się uzyskać, by były jak najlepszej jakości.