Drukuj
Kategoria: Technologie/IT

Zużyte wkłady do drukarek należą, niestety, do grupy tych produktów, których nie można po prostu wyrzucić do kosza na śmieci, gdyż są odpadem szkodliwym dla środowiska. Co więc zrobić ze zużytym tonerem, jeśli chcemy postępować ekologicznie i nie szkodzić naturze? Czy są bezpieczne metody utylizacji tonerów? Gdzie można oddać zużyty toner? Szczegóły poniżej.

Dlaczego zużyte tonery są szkodliwe?

Otóż nawet w zużytych wkładach do drukarek wciąż pozostaje pewna ilość proszku, którego rozkład w stanie naturalnym może potrwać wiele lat. Warto też pamiętać o tym, że każdy wyrzucony do kosza toner powiększa zalegające tony elektrośmieci, które każdego roku trafiają na wysypiska. Ponowne wykorzystanie zużytych tonerów jest dobrym świadectwem troski o środowisko naturalne i nieprzyczyniania się do jego dewastacji oraz marnowania zasobów. Warto też pamiętać o tym, że właściwa utylizacja elektrośmieci to nie tylko gest dobrej woli każdego z nas, ale też postępowanie zgodnie z przepisami obowiązującego prawa.

Gdzie oddać zużyty toner?

Nie brakuje dziś miejsc, w których przyjmowane są zużyte tonery to utylizacji. Można zanieść taki artykuł do tego samego sklepu, w którym go zakupiliśmy. Ale niekoniecznie tam: toner można oddać też w dowolnym innym sklepie, w którym znajdują się specjalnie oznaczone kosze na takie produkty. Co się dzieje z takim oddanym tonerem? Wszystkie jego części są bezpiecznie utylizowane, puste niepotrzebne wkłady mogą też zostać wykorzystane do produkcji nowych tonerów do drukarek. Producenci, dla których ważna jest troska o środowisko, chętnie korzystają z możliwości ponownego wykorzystania pustych tonerów. Jest to również rozwiązanie dla nich opłacalne.  

A może regeneracja i napełnianie tonera?

Inną opcją dostępną dla wszystkich osób korzystających na co dzień z drukarek jest usługa powtórnego napełniania pustych tonerów. To działanie nie tylko proekologiczne, ale też ekonomiczne, pozwalające korzystać nawet kilka razy z tego samego tonera bez konieczności zakupu nowego produktu. W punkcie regeneracji tonerów są one rozkładane i dokładnie oczyszczane z pozostałości proszku, a następnie ponownie napełniane. Jak podpowiada nasz ekspert ze sklepu internetowego Offishop.pl, jeśli rozpatrujemy tę kwestię z czysto ekonomicznego punktu widzenia, warto porównać, co się nam bardziej opłaca w danej sytuacji: czy oddanie zużytego tonera do utylizacji i zakup nowego lub jego tańszego zamiennika, czy też regeneracja i ponowne napełnienie tonera. Na koniec należy przypomnieć, że problem zużytych tonerów dotyczy nie tylko prywatnych użytkowników drukarek, ale też firm czy instytucji, w których na co dzień dużo się drukuje. W tych miejscach tym bardziej powinny być zaplanowane i wdrożone przemyślane działania postępowania z takimi odpadami jak zużyte tonery.