Drukuj
Kategoria: W wolnym czasie

Będzin jest jednym z najbardziej interesujących ośrodków miejskich jakimi może się poszczycić Zagłębie. Czekające w tym mieście obiekty sprawiają, iż wycieczki po Będzinie mogą okazać się dla każdego z nas wspaniałą lekcją historii.

Co warto zobaczyć podczas odkrywania tego ośrodka miejskiego? Jakie atrakcje znajdujące się w Będzinie mogą zrobić na gościach największe wrażenie? Będzin może się poszczycić istotną pamiątką z czasów średniowiecza. Są nią fragmenty średniowiecznych murów miejskich, które niegdyś otaczały całe historyczne miasto. W gronie skarbów sakralnych wyróżnia się kościół parafialny Świętej Trójcy. To ważna pamiątka, pamiętająca okres panowania Kazimierza Wielkiego.

Przedwojenny Będzin był istotnym ośrodkiem osadnictwa dla ludności żydowskiej. Do dziś przypominają nam o tym takie miejsca, jak Plac Bohaterów Getta Będzińskiego na terenie getta a także Dom Modlitwy Cukermana. Intryguje też synagoga Mizrachi, nad którą opiekę sprawuje aktualnie Muzeum Zagłębia. Instytucja ta ma jeszcze pod swą opieką Pałac na Gzichowie oraz zamek, zbudowany w czasach Kazimierza Wielkiego. Obecnie w miejscach tych można zwiedzać interesujące ekspozycje, dzięki którym można lepiej poznać historię Będzina oraz jego dawnych mieszkańców.