Drukuj
Kategoria: W wolnym czasie

Na myśl o remoncie łazienki każdego z nas dopada ból głowy. Oczyma wyobraźni widzimy kurz, hałas oraz – co chyba najgorsze – kilkutygodniowe wyłączenie łazienki z użytkowania. Jest to dokuczliwe szczególnie w mieszkaniach. Czy można temu jakoś zaradzić? Oczywiście! Istnieje co najmniej kilka alternatywnych sposobów na niemal bezproblemowy remont łazienki, który nie będzie trwał w nieskończoność. Oczywiście pod warunkiem, że nie zamierzacie dokonywać gruntownych przeróbek, a jedynie wykonać lifting wnętrza.

Oklejamy płytki

Jednym z najprostszych i najmniej inwazyjnych sposobów na odnowienie łazienki, a konkretnie kafli na ścianach, jest wykorzystanie specjalnej okleiny. Dostępna jest w wielu wzorach i kolorach, przez co można niemal dowolnie zaaranżować wnętrze. Co więcej, umieszczenie okleiny na płytkach nie jest problematyczne i – przy odrobinie cierpliwości – poradzimy sobie z tym zadaniem sami, jednocześnie obniżając znacząco koszty planowanych prac remontowych.

Aby okleina dokładnie przylegała do płytek, ich powierzchnia powinna być równa. Część osób decyduje się na wypełnienie fug i zlicowanie ich z powierzchnią kafli. Pamiętajcie także, aby płytki bardzo dokładnie oczyścić z kurzu i umyć. Niezbędne będzie ich odtłuszczenie – służą do tego preparaty, jakie bez trudu znajdziecie w sklepach z chemią budowlaną. Do nałożenia okleiny będzie potrzebna rakla, czyli coś w rodzaju szpachelki, którą usuwa się powstające bąbelki powietrza oraz wyrównuje materiał. Koszty okleiny oraz wszystkich niezbędnych akcesoriów możecie pokryć z kredytu gotówkowego.

Farba

Alternatywny rozwiązaniem, równie skutecznym, jednak wymagającym większego nakładu pracy, jest farba. Są to specjalne preparaty przeznaczone do malowania kafli ceramicznych. Farba dokładnie przylega do powierzchni, tworząc jednolity i wyraźny kolor. Jest to sposób coraz częściej stosowany nie tylko w łazienkach, ale także w kuchniach. Co istotne, farby odporne są na działanie wilgoci oraz wysokiej temperatury. Poprawna aplikacja preparatu sprawi, że powłoka będzie ozdobą łazienki przez wiele lat.

W tym przypadku również niezbędne jest odpowiednie przygotowanie podłoża do nałożenia farby. Musi być przede wszystkim równe. Wszelkie ubytki, odpryski czy pęknięcia kafli należy uzupełnić specjalnymi masami. W takiej sytuacji dobrze jest poprosić o pomoc specjalistę, a koszty usługi pokryjecie z kredytu gotówkowego.