Drukuj
Kategoria: W wolnym czasie

Kiedy zbliża się wiosna, codziennie świat staje się bardziej dynamiczny i barwny. Chociaż dni są jeszcze chłodne, a noc zakrywa ziemię szronem, to mimo to mocne, jaśniejące promienie słońca, obrzękłe pąki roślin i hałaśliwe klucze powracających żurawi napawają nas wielkim optymizmem. Wstępuje w nas nieodgadniona skłonność do metamorfoz, do czynienia. Na wiosnę nieraz rozpoczynamy nowe diety, przekształcamy nawyki lub fryzurę. Jednakże dla wielu koniec zimy to czas na przeprowadzenie wiosennych porządków. Chcemy skrupulatnie zaprowadzić porządek i odnowić przestrzeń dookoła siebie, pozbyć się bezużytecznych rzeczy, które nazbieraliśmy w minionym okresie i posegregować garderobę.

Wiosna powoduje, że czujemy się niesłychanie zachęceni do działania, odkrywamy nowe pokłady żywiołowości, ale czasami nasz entuzjazm jest tak spory, że czynimy za bardzo spontanicznie. Wówczas nasze wiosenne porządki są nieuporządkowane i powierzchowne. W związku z tym tak niezwykle ważne jest zamierzenie kolejności działań, rozważanie, co możemy zdołamy zrobić od razu, co wymaga poświęcenia większego czasu i zaradności. Zacznijmy jednak od rutynowego przeglądu koniecznych narzędzi do pracy. Niewątpliwie powinniśmy dysponować gąbki, ścierki i szmatki przeznaczone do odpowiednich powierzchni, szczególnie jest to znaczące, jeśli planujemy umyć okna i odkurzyć drewniane meble. Jak najbardziej wypada zrobić rezerwa płynów i detergentów, za pomocą których wyczyścimy mieszkanie na błysk. Rozważże jednak, czy w końcu nie odpowiedniej bezwarunkowo przerzucić się na eko czyszczenie i nie wybrać np. sody, octu lub preparatów ekologicznych? Powinniśmy też stwierdzić, czy posiadamy zapas wielkich worków na śmieci - przydadzą nam się, jeżeli chcemy np. posegregować odzież i zbędne rzeczy przekazać na kwestę.

Porządkowanie zawsze zaczynaj „od góry”. Odkurzaczem bądź szczotką pościągaj kurz, czy pajęczyny z sufitów, zetrzyj kurze z wysokiej zabudowy jak również wyczyść żyrandole i lampy. Potem przetrzyj framugi od drzwi. Kuchnię i łazienkę powinno się porządkować na bieżąco, bowiem te dwa pomieszczenia posiadają wielce ścisły związek z naszą higieną i zdrowiem. Lecz jeśli dawno nie sprzątałeś szczytów szafek kuchennych, nie pucowałeś okapu lub nie pucowałeś fug i kafelków, dzisiaj jest właśnie optymalny na to moment. Płytki najlepiej jest zmywać środkiem z octem, aby niwelować osady z kamienia i mydła. Jeżeli zabrałeś się za mycie szafek kuchennych i łazienkowych, to nie zapomnij umyć je również w środku. Zalegające paprochy, resztki artykułów spożywczych albo po prostu kurz i brud są siedliskiem bakterii i wybitnym środowiskiem do namnażania się rozmaitych robali. Wskazane jest więc gruntownie sprzątać wszelkie zakamarki w szafkach.

Następnie czas na okna. Zaplanuj sobie mycie okien na etapy. Rozsądniej przeznaczyć trochę więcej czasu, aby rzetelnie wyczyścić szyby, aby nie było żadnych smug. Jeżeli chcemy w jeden dzień niedbale poprzecierać okna, uzyskamy nędzny wynik, który bardzo dobrze będzie wyraźny w promieniach słonecznych. Wespół z myciem okien możemy również zająć się lustrami i pozostałymi powierzchniami szklanymi w mieszkaniu przykładowo w witrynach. Jednocześnie powinniśmy zadbać o czystość żaluzji, czy rolet jak również o odświeżenie firanek oraz zasłon. Nie zapomnijmy o kaloryferach, w których bardzo gromadzi się kurz.

Przyszedł czas na segregowanie rzeczy i sprzątanie szaf. Możemy już odłożyć zimowe ubrania i buty i zająć się selekcją garderoby. Z nie ulega wątpliwości znajdzie się coś, co przestało nam się podobać albo pasować. Nie warto trzymać w domu nieużywanych ubrań, zniszczonej biżuterii, popsutych pasków, bądź dziurawych rajstop. Niech wiosna będzie adekwatną szansą na pozbycie się tzw. „przydasiów”, których głównym zadaniem jest po prostu leżenie i zbieranie kurzu. Gdy posprzątamy kompletnie wszystkie szuflady, szafki i półki okaże się, że mamy zatrzęsienie miejsca do tego, ażeby pozostałe rzeczy były złożone prosto i przyzwoicie. Niechybnie najtrudniej jest posprzątać pokój dziecięcy, trzeba jednak odwagi i rozsądku rodzica, by pozbyć się nieużywanych zabawek. Dzieciom zazwyczaj trudno jest podjąć taką decyzję, więc jeśli rodzic widzi, że zabawka już utraciła na atrakcyjności, sam musi podjąć decyzję o jej wyrzuceniu. Można powiedzieć dziecku, iż wskazane jest podzielić się tą zabawką z tymi, które nie mają ich wcale.

Jeśli jest to możliwe wskazane jest postarać się się w organizery do szafek bądź pudełka. Rzeczy posegregowane i włożone do indywidualnych pojemników są bez trudu przystępne, a zarazem bez trudu jest przestrzegać w nich porządek.

Na zakończenie pora na podłogi. Jeżeli posiadasz grube dywany, pomyśl o ich wytrzepaniu oraz wypraniu. Może się tym zająć specjalna firma. Przy myciu podłóg pomnij o listwach przypodłogowych, na których także nagromadza się brud. Warto również uprzątnąć pod dużymi meblami, trzeba je przesunąć, by dobrze wyczyścić trudno dostępne rejony.

Wydaje się, iż wiosenne porządki pochłaniają niesłychanie dużo czasu i wysiłku. Lecz nie warto się tym zniechęcać, bo kiedy dni stają się dłuższe, ptaki śpiewają, a przez otwarte okno wpada rześkie wiosenne powietrze, sprzątanie jest znacznie przyjemniejsze. Bazą dla sukcesu w porządkowaniu jest dobry planner, który będzie opisywał stopniowe etapy porządków. Jeżeli zapiszesz sobie po kolei co chcesz zdziałać, będzie ci łatwiej nad tym zapanować. Skreślaj też z listy elementy, które już ogarnąłeś. Oszacujesz wtedy swoją pracę i będziesz mógł dać sobie tytuł bohatera wiosennych porządków.