Drukuj
Kategoria: W wolnym czasie

Święto św. Walentego, zwane też jako Walentynki, jest globalnym świętem miłości i zmysłowości. Obchodzimy to święto 14 lutego każdego roku. Wtedy ludzie wyrażają swoją miłość i uczuciowość wobec swoich bliskich, zwłaszcza wobec swoich wybrańców. Obyczaj obchodzenia Dnia św. Walentego czerpie z dziejów starożytnego Rzymu, w którym obchodzono festival Lupercali, poświęcony bóstwu miłości i płodności. Już w średniowieczu 14 lutego był dniem przeznaczonym św. Walentemu. Obecnie Dzień Św. Walentego świętowany jest na całej ziemi, a zakochani wysyłają sobie wzajemnie pocztówki, bukiety i prezenty, ażeby podkreślić swoją namiętność. Koniecznie przeczytaj ten artykuł, jeśli chcesz odkryć historię i obyczaje związane z Walentynkami.

Co wiemy o św. Walentym?

Dzieje świętego Walentego jest nieco zagmatwana i nie wyjaśniona do końca. Według tradycji chrześcijańskiej, św. Walenty był kapłanem i lekarzem żyjącym w III wieku w Terni, we Włoszech. Według jednej z opowieści Walenty był prześladowany za swoją wiarę przez cesarza Klaudiusza II, był wtrącony do więzienia za udzielanie chrztu chrześcijańskiego. W czasie pobytu w więzieniu, Walenty miał pomagać współwięźniom, jak również cudownie uzdrawiał. Następna legenda mówi, że Walenty zakochał się w córce swojego strażnika, ona także była chrześcijanką. Zakochany Walenty słał oblubienicy listy miłosne, podpisując się jako "Twój Walenty", co według niektórych dało rozpoczęcie tradycji wysyłania kartek walentynkowych. Całkiem podobna legenda opowiada o tym, iż Walenty był więziony za nie przestrzeganie prawa ustanowionego przez cesarza Klaudiusza II Gockiego. Przepis zabraniał zaślubin każdemu mężczyźnie w wieku między 18 a 37 rokiem życia. Walenty ponoć udzielał potajemnie ślubów, za co dostał się do więzienia. Tam połączyło go miłosne uczucie z niewidomą córką strażnika więziennego. Dzięki Walentemu dziewczyna odzyskała cudownie wzrok. Finalnie Klaudiusz II skazał Walentego na śmierć, a duchownego stracono 14 lutego. Kościół katolicki przyjął Walentego za męczennika i ogłosił go świętym. W IV wieku, 14 lutego zaczęto świętować jako dzień świętego Walentego poświęcony miłości i małżeństwu. Święty Walenty współcześnie jest uważany za patrona zakochanych, medyków oraz chorych psychicznie i cierpiących na epilepsję.

Jakie tradycje wiążą się z Walentynkami?

Dzień Św. Walentego to niezwykły czas, podczas którego ludzie pragną wyrażać swoje uczucie wobec swoich bliskich. W tym dniu zakochani wymieniają się podarunkami, kartkami okolicznościowymi i kwiatami.Wybiera się też na romantyczne kolacje. Na Walentynki zazwyczaj wręcza się upominki takie jak na przykład czerwone róże, czekoladki, wyroby jubilerskie, bilety na wycieczki lub do kina, jak również upominki DYI względnie przedmioty osobiste. Ważne jest to, aby upominek był odpowiedni do osoby, która go dostaje i manifestował sympatię. Niemało ludzi uważa Walentynki jak komercjalny obrzęd , jakkolwiek dla mnóstwa par to niezwykle uroczysty dzień, w którym mogą wyrazić swoją miłość. Oprócz tego to także wspaniała szansa do pokazywania uczuć nie wyłącznie swojemu partnerowi, ale także rodzinie i przyjaciołom. W niektórych krajach, takich jak Japonia czy Korea Południowa, to kobiety obdarowują swoich ukochanych upominkami i kwiatami. W Polsce coraz większą powodzenie zyskuje Dzień Singla, który ma na celu pokazywać, iż miłość można świętować nie tylko w związku. Walentynki to także celebrowanie wdzięczności za miłość, którą dostaje się od bliskich i przyjaciół.