Drukuj
Kategoria: Zdrowie

Profesjonalne wybielanie zębów jest bezsprzecznie najczęściej wykonywanym zabiegiem z zakresu stomatologii estetycznej. Któż z nas bowiem nie marzy o posiadaniu pięknych, białych zębów? Pomimo iż z oferowanych w gabinetach stomatologicznych możliwości wybielania zębów każdego roku korzysta coraz więcej osób, wokół tego zabiegu zdążyło także narosnąć wiele mitów i niesprawdzonych informacji. W naszym artykule przedstawiamy wszystkie prawdy i mity na temat zabiegów profesjonalnego wybielania zębów i odpowiadamy na najczęściej pojawiające się na ten temat pytania. Zapraszamy!

Czy zabieg wybielania zębów może je osłabić?

Najczęściej powtarzanym mitem na temat zabiegów wybielania zębów, jest ten mówiący o tym, ze zabiegi te doprowadzają do znacznego osłabienia zębów i ułatwiają w przyszłości rozwój na nich bakterii próchnicowych. Tymczasem jest to bzdura. Wybielania zębów może je osłabić, tylko jeżeli będzie wykonane w nieodpowiedni sposób. W renomowanych gabinetach stomatologicznych, takich jak np. Klinika stomatologiczna Viscardi w Tychach, zabieg ten jest całkowicie bezpieczny i nieinwazyjny. Bardzo ważny może być poziom doświadczenia wykonującego wybielanie lekarza. Nie może on bowiem przekroczyć tzw. punktu saturacyjnego, w którym stosowany preparat wybielający i pobudzające jego działanie światło stosowanej lampy Beyond faktycznie mogą doprowadzić do naruszenia szkliwa i do powstania skutków ubocznych. Na szczęście, dzięki precyzyjnemu opracowaniu zasad wykonywania zabiegów wybielania zębów, do takich sytuacji praktycznie nie dochodzi.

Czy wybielanie zębów jest bolesne?

Na to pytania nie ma niestety jednej precyzyjnej odpowiedzi, ponieważ wszystko zależy nie tylko od stosowanego w gabinecie sprzętu, ale przede wszystkim od indywidualnych predyspozycji pacjenta. Jeżeli ma on bardzo delikatne zęby i zabieg jest dla niego wyjątkowo nieprzyjemny, wtedy w trakcie jego trwania należy robić częstsze przerwy, a po zakończeniu wykonać także fluoryzację zębów, która spowoduje złagodzenie powstałej nadwrażliwości.

Jak długo utrzymują się efekty profesjonalnego wybielenia zębów?

Według wielu krążących przede wszystkim w Internecie opinii, efekty zabiegów wybielania zębów są tylko chwilowe, i zęby wracają do wcześniejszej barwy już po zaledwie kilku tygodniach od wizyty w gabinecie. Jest to zdecydowanie nieprawda, ponieważ po profesjonalnym wybielaniu, zęby mogą utrzymywać biel przez okres od jednego do nawet trzech lat. Dużą rolę w trwałości efektu mają jednak nawyki żywieniowe oraz stosowanie się do zasad higieny jamy ustnej przez pacjenta. Kluczowe jest postępowanie przez pierwsze 48 godzin po wykonaniu zabiegów, kiedy trzeba stosować tzw. białą dietę. Oznacza to, że można spożywać i pić wyłącznie produkty, które nie będą powodowały farbowania zębów. Nie można więc przez ten czas pić czarnej kawy czy mocnej herbaty, a także jeść czerwonych czy żółtych warzyw oraz słodyczy z czekoladą.

Zabieg wybielania zębów nie zawsze przynosi oczekiwane skutki

To stwierdzenie jest niestety prawdą, ale jednocześnie można też zawsze określić, u których pacjentów osiągnięte efekty nie będą w pełni satysfakcjonujące. Wybielanie zębów nie daje bowiem zbyt dobrych efektów u pacjentów, którzy mają poważnie uszkodzone szkliwo w wyniku antybiotykoterapii. W takich przypadkach w celu osiągnięcia efektu bielszych zębów lepszym rozwiązaniem będzie zdecydowanie się na przyklejenie do szkliwa zębów licówek na zęby.