Drukuj
Kategoria: Zdrowie

Współczesna stomatologia dysponuje doskonałymi metodami uzupełniania ubytków, rekonstrukcji zębów i ich odbudowy, oraz leczenia. Nie mniej jednak najbardziej zaawansowana technologicznie jest protetyka - dział stomatologii zajmujący się właśnie wspomnianymi na wstępie czynnościami. Najlepszym tego przykładem są implanty i protezy (korony), które w tej chwili wykonuje się z materiałów ceramicznych o bardzo wysokiej trwałości. Materiały te są niejednokrotnie wynalazkami technologii kosmicznych.

Implanty

Same implanty wynaleziono przypadkiem. Co prawda medycy od wieków poszukiwali rozwiązań gwarantujących trwałość i niezawodność implantacji, ale nie było to możliwe, dopóki nie odkryto właściwości tytanu, który okazał się metalem na tyle obojętnym dla ludzkiego organizmu, że implantacja przestała być problemem. Implanty mają też inne cechy: są trwałe i wytrzymałe - dokładnie tak jak tytan.

Licówki

Bardzo ciekawym rozwiązaniem protetycznym są licówki, które mocuje się do zębów w sposób zbliżony do tego wykorzystywanego w gabinetach kosmetycznych przy nakładaniu tipsów. Licówki są z cieniutkiej porcelany, ale doskonale wzmacniają i chronią zęby. Najczęściej, i tak są wykorzystywane w zabiegach stomatologii estetycznej. Używa się ich do korygowania kształtu i koloru zębów, których nie można 'poprawić' ortodontycznie (bądź leczenie ortodontyczne byłoby nieopłacalne) i których nie można wybielić.