Drukuj
Kategoria: Zdrowie

Nikogo niewątpliwie nie należy przekonywać, że miło jest kłaść się do spania w czystej i świeżej pościeli. Nie jest to tylko zadbanie o wrażenia estetyczne, bo szczególnie ma kluczowe znaczenie dla jakości naszego snu. Powinno się jednakże nadmienić, że czystość pościeli to nie tylko uprane i wyprasowane poszewki. Równie istotne jest zadbanie o kołdry oraz poduszki, materace jak również regularne wietrzenie sypialni. O ile wytrzepanie materaca, czy otworzenie okna nie naraja jakiś trudności, o tyle poprawne upranie poduszek i kołder stale wzbudza niepewność i sceptycyzm. Pojawia się pytanie, czy w ogóle prać?, a jeżeli prać to w jaki sposób i z jaką częstotliwością?

Po co trzeba prać kołdry i poduszki?

Dla zachowania higieny, zdrowia oraz komfortu snu bezwzględnie należy prać zarówno poszewki, jak i wypełnienie, czyli kołdry i poduszki. Efekty przeprowadzonych badań już dawno przyniosły dowodów na to, że w pościeli kumulują się bakterie i roztocza. Pojawiają się one oczywiście w rezultacie nagromadzenia się kurzu i brudu, lecz także pozostałości po nas samych. Skóra człowieka, wydzieliny, pot, włosy - to wszystko pozostaje w naszym łóżku i stanowi doskonałą pożywkę dla każdego rodzaju drobnoustrojów.Wobec tego tak istotne jest, ażeby co pewien czas prać i w miarę możności dezynfekować nasze kołdry i poduszki. upranie pościeli w właściwych detergentach i w programie o właściwiej temperaturze pomoże nam wyeliminować przeważającą część grzybów, mikrobów, bądź pasożytów. Uzupełniająca dezynfekcja natomiast zagwarantuje zdrowy sen, będziem mieć oddziaływanie na zredukowanie trądziku, rozmaitego typu alergii, bądź astmy. Z pewnością również czyste kołdry i poduszki pozwolą na uniknięcie zapalenia zatok i rozwinięcie się innych stanów zapalnych.

W jaki sposób wyprać kołdry i poduszki?

Zwykle nasze zwątpienie w temacie prania poduszek i kołder dotyczy przedmiotu detergentów, odpowiedniej pralki jak również programu. Boimy się, że gdy skorzystamy z domowego urządzenia, to wciśnięta kołdra może się zniszczyć, wypełnienie zbije się nierównomiernie, a tym samym nasza kołdra utraci zupełnie swoje właściwości izolacyjne, przestanie być lekka i wygodna. Niemniej jednak kołdry i poduszki trzeba prać, a osoby cierpiące na alergie powinny bezwzględnie robić to daleko częściej. Aby zapobiec wzmaganiu się objawów alergii, pojawienia się odczynu na skórze lub czy też świądu, alergicy winni prać kołdry i poduszki co najmniej raz w miesiącu. Osoby zdrowe starczy, że upiorą kołdry i poduszki co dwa-trzy miesiące. Należałoby również napomknąć, że pościel wymaga częstej dezynfekcji w lecie, a także w trakcie i po chorobie użytkownika.

By oszczędzić, co więcej przedłużyć własności użytkowe poduszek i kołder powinno się je prać często w odpowiedni sposób. Najwygodniej jest użyć do tego większą pralkę, by nie rolować kołdry, bądź poduszki. Warto jest również skorzystać z suszarki bębnowej, żeby wsad mógł prędko wrócić do swojej puchatej struktury i nie pozostawał skondensowany i nieforemny. Co prawda większość z nas nie dysponuje adekwatnymi maszynami w mieszkaniu, zatem w przypadku nieodzowności wyprania kołder i poduszek niezaprzeczalnym wsparciem jest samoobsługowa pralnia ekspresowa. W pralni Speed Queen możemy korzystać z bardzo pojemnych pralek (od 7 do 20 kg), które bez problemu pomieszczą kołdry i poduszki. Starczy, że włoży się do jednej takiej pralki pełny komplet pościeli z wypełnieniem, włączy specjalny program, a urządzenie dopasuje adekwatną porcję hipoalergicznego detergentu i w krótkim czasie dokładnie upierze całe pranie. Na dodatek podczas prania, tuż przed płukaniem, zwalniany jest środek odkażający, który dokładnie odkazi poduszki i kołdry. Nasza pościel pozostanie higienicznie czysta. Finalnie wskazane jest skorzystać z obszernej suszarki bębnowej, przy użyciu której po kwadransie możemy zabrać do domu aromatyczną, suchą i miękką pościel. Z pewnością używanie maszyn dostępnych w Speed Queen pozwoli systematycznie dbać o higienę kołder i poduszek, ich dogłębną dezynfekcję bez narażania pościeli na zużycie w domowej pralce.