Drukuj
Kategoria: Zdrowie

Badacze ze Szkoły Medycznej Uniwersytetu Waszyngtona w St. Louis są zdania, iż za sprawą nowych, elastycznych implantów a także dzięki postępowi optogenetyki, będzie się dało opracować urządzenie wyłączające odczuwanie bólu w wybranych miejscach ciała. Póki co badania są na bardzo wstępnym etapie, gdyż pierwsze aparaciki tego typu, które testowane są na szczurach nie odcinają bólu, wręcz przeciwnie, pobudzają go. Badacze uważają jednakże, że będą w stanie niebawem tak zmodyfikować implanty, aby działały przeciwbólowo.

Urządzenie to działa poprzez oświetlanie komórek nerwowych. Jednakże, by światło mogło wpływać na neurony, najpierw muszą być poddane genetycznej modyfikacji, za sprawa której produkować mogą światłoczułe cząsteczki. Tego typu modyfikacje lokalne wykonuje się u laboratoryjnych zwierząt, natomiast jeszcze nie robi się tego u ludzi, chociaż w teorii było by to możliwe.

Optogenetyka to nowa gałąź nauki i technologii, która ostatnimi czasy bardzo szybko się rozwija, a wspomniany implant stanowi swojego rodzaju wdrożenie tej dziedziny. Optogenetyka budzi obecnie sporo emocji oraz nadziei. Badacze, którzy zainicjowali jej powstanie - Ed Boyden oraz Karl Deisseroth zdobyli w minionym tygodniu nagrody Breakthrough Prize.