Wiele osób marzy o otwarciu własnego biznesu, jednak początkujący przedsiębiorcy nie wiedzą, jak skutecznie zadbać o rozwój swojej firmy. Dla tych, którzy już zdecydowali, w jakiej branży chcą działać, ale nie są pewni, od czego rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej na własną rękę, ciekawym wyjściem może być franczyza.

Na czym polega ten system?

Istotą franczyzy jest współpraca pomiędzy kilkoma podmiotami gospodarczymi, określona szczegółową umową. Franczyzodawca udostępnia swojemu kontrahentowi, zwanemu franczyzobiorcą, swoją markę, strategię marketingową, kanały zaopatrzeniowe, dostęp do technologii i szkolenia pracowników. Jego zadaniem jest opracowywanie i wprowadzanie nowych produktów na rynek, ustalanie obowiązującego cennika, zdobywanie klientów, oraz pomoc w wyposażeniu lokali. Franczyzobiorca wnosi opłatę za przystąpienie do sieci franczyzowej, a podczas trwania współpracy dzieli się zyskiem z franczyzodawcą i płaci składki na wspólny fundusz marketingowy.

Pomysł na biznes, oparty na franczyzie, ma niestety pewne wady. Ponieważ podmioty operujące w ramach tego systemu nie powinny między sobą konkurować, franczyzodawca zwykle odrzuca prośbę o licencję, jeśli na danym terenie już operuje inny jego kontrahent. Biznesmen, prowadzący działalność franczyzową, nie ma prawa decydować o cenach produktów, wyglądzie lokalu czy strategiach marketingowych we własnym przedsiębiorstwie. Działanie w tak sztywnych ramach nieraz prowadzi do frustracji franczyzobiorcy, który zaczyna snuć własne koncepcje prowadzenia i rozwoju swojej firmy. Dlatego też niektórzy biznesmeni po pewnym czasie rezygnują z franczyzy na rzecz niezależności.

To, co dla niektórych stanowi wadę, dla innych jest podstawową zaletą operowania w systemie franczyzowym. Nowicjusz, który nie ma doświadczenia w grze rynkowej, otrzymuje gotowe rozwiązania marketingowe i technologiczne, które sprawdzają się w danej branży. Zamiast martwić się planowaniem zyskownej firmy od podstaw, wprowadza on gotowy system, który opisany został krok po kroku i udoskonalony dzięki doświadczeniom poprzedników. Nie do przecenienia jest także możliwość wiarygodnego oszacowania kosztów i przychodów placówki, działającej w systemie franczyzowym.

Jeśli po przemyśleniu wad i zalet prowadzenia działalności opartej na tym systemie przedsiębiorca zdecyduje się na franczyzę, warto poświęcić czas na znalezienie właściwego franczyzodawcy, który spełni oczekiwania kontrahenta i pomoże mu w stworzeniu udanego biznesu.

Kontakt

Clpik-studio.pl
ul. Bursztynowa 31
20-576 Lublin
tel.
606 28 10 23
tel:
81 473 2011
email:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 

 

Informacje

Serwis Clipik-studio.com.pl jest własnością firmy Sitte.pl. Wszystkie zamieszczone artykuły oraz materiały są chronione prawami autorskimi i nie można ich kopiować bez zgody naszej firmy. Jeżeli mają Państwo ciekawe materiały i chcą je opublikować na łamach serwisu prosimy o kontakt poprzez formularz kontaktowy lub pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Jesteśmy na: