Maty antyzmęczeniowe oraz maty antypoślizgowe są jeszcze mało znane na polskim rynku artykułów bhp. Pojawiły się u nas wraz z wejściem firm światowych marek i szybko zyskują nowych klientów. W dalszej części artykułu będę używał zamiennie określenia maty antyzmęczeniowe i maty antypoślizgowe ponieważ większość mat spełnia obie funkcje jednocześnie.

Maty antypoślizgowe możemy podzielić ze względu na materiał, z którego są wykonane na:

  • maty antyzmęczeniowe piankowe – wykonane ze spienionego PCV,
  • maty antypoślizgowe gumowe – wykonane z gumy naturalnej lub gumy nitrylowej,
  • maty antypoślizgowe gretingi – wykonane z profili PCV
lub ze względu na środowisko, do którego są przeznaczone:

  • maty antypoślizgowe do środowiska suchego
  • maty antypoślizgowe do środowiska mokrego.

Maty antyzmęczeniowe piankowe przeznaczone są do środowiska suchego. Maty antypoślizgowe piankowe wykonane są z pianki PCV o zamkniętej strukturze komórkowej. W skali od 1 do 5 właściwości antyzmęczeniowe wynoszą od 3 do 4 a właściwości antypoślizgowe 2 - 3. Zostały opracowane z myślą o ograniczeniu zmęczenia podczas długotrwałej pracy stojącej oraz zabezpieczeniu antypoślizgowym stanowisk pracy. Maty piankowe posiadają tak dobraną sprężystość materiału, aby wymuszać mikro ruchy mięśni. Niewielki skurczowy i rozkurczowy ruch mięśni wymuszony przez matę powoduje sprężanie żył i wspomaga pompowanie krwi. Poprawia w ten sposób krążenie, redukują zmęczenie i zapobiega występowaniu schorzeń układu kostno-mięśniowego związanych z długotrwałą statyczną pracą stojącą na twardych powierzchniach.

Praca w pozycji stojącej na twardym podłożu w długim okresie może powodować:

  • uszkodzenia stawów
  • obrzęki nóg
  • schorzenia stóp np.: paluch koślawy, zapalenie ścięgna Achillesa, ostroga piętowa,
  • żylaki kończyn dolnych.

Piankowe maty antypoślizgowe znajdziesz tutaj.

Maty antypoślizgowe gumowe przeznaczone są do środowiska mokrego oraz suchego. Posiadają znacznie szersze zastosowanie niż maty piankowe. Maty gumowe, w zależności od modelu posiadają właściwości antypoślizgowe od 3 do 5 oraz właściwości anty-zmęczeniowe od 2 do 4. Zatem również maty gumowe mają doskonałe właściwości anty-zmęczeniowe. Warto zauważyć pewną prawidłowość. Maty antypoślizgowe gumowe posiadają tym lepsze właściwości anty-zmęczeniowe im mają większą grubość. Maty gumowe o najlepszych właściwościach anty-zmęczeniowe mają grubość 16 – 19 mm. Istotnym czynnikiem jest również odpowiednio zaprojektowane właściwości mieszanki gumy ( twardość, sprężystości) oraz struktura materiału. Wszystkie te czynniki decydują o końcowym efekcie a zatem o poprawie komfortu pracy i eliminowaniu zagrożeń zdrowotnych.

Jak wspomniałem wcześniej maty antypoślizgowe gumowe posiadają znacznie szersze zastosowanie niż maty piankowe. Maty gumowe doskonale sprawdzają się w miejscach gdzie występuje dużo wody. Maty piankowe w kontakcie z wodą tracą swoje właściwości i nie powinny być stosowane w miejscach mokrych. Na stanowiskach pracy, na których występują oleje, smary lub substancje chemiczne możemy stosować maty gumowe wykonane z gumy nitrylowej lub z mieszanki gumy naturalnej z gumą nitrylową. Domieszka nitrylu sprawia, że maty gumowe są odporne na agresywne działania wymienionych wyżej substancji.

Zatem wybierając maty na stanowisko pracy należy uwzględnić wiele czynników aby dokonać odpowiedniego wyboru.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------

Artykuł powstał we współpracy z firmą: Nikodem – maty antypoślizgowe

Kontakt

Clpik-studio.pl
ul. Bursztynowa 31
20-576 Lublin
tel.
606 28 10 23
tel:
81 473 2011
email:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 

 

Informacje

Serwis Clipik-studio.com.pl jest własnością firmy Sitte.pl. Wszystkie zamieszczone artykuły oraz materiały są chronione prawami autorskimi i nie można ich kopiować bez zgody naszej firmy. Jeżeli mają Państwo ciekawe materiały i chcą je opublikować na łamach serwisu prosimy o kontakt poprzez formularz kontaktowy lub pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Jesteśmy na: