Waluta euro już podczas procesu projektowania, z założenia miała być przyjazna osobom niewidomym i niedowidzącym.

Euro jako banknoty przyjazne osobom niewidomym i niedowidzącym.

Waluta euro już podczas procesu projektowania, z założenia miała być przyjazna osobom niewidomym i niedowidzącym. Dlatego też zaproszono do współpracy przy tworzeniu jej wzoru, Europejską Unię Niewidomych, jako głos doradczy i ekspercki przy wprowadzeniu udogodnień dla osób z dysfunkcją wzroku. Na podstawie jej uwag i zaleceń w banknotach i monetach euro zostały uwzględnione wszelkie ułatwienia dla osób niewidomych i niedowidzących.

Cechy banknotów

  1. Banknoty euro posiadają różną wielkość, generalnie czym wyższy nominał, tym większy banknot.
  2. Każdy z nominałów posiada swój indywidualny, intensywny i dominujący kolor:
  • 5 euro – szary
  • 10 euro – czerwony
  • 20 euro – niebieski
  • 50 euro – pomarańczowy
  • 100 euro – zielony
  • 200 euro - żółto-brązowy
  • 500 euro - fioletowy
  1. Czcionka, którą zapisany jest nominał banknotu, jest wyraźna, przejrzysta o intensywnym zarysie i powiększonym rozmiarze.
  2. Banknoty euro wyposażone są w wypukły nadruk oraz szczególne znaki wyczuwalne dotykiem, dzięki czemu osoby niewidome i niedowidzące są w stanie się nimi posługiwać.

Cechy monet

Każdy z nominałów monet euro różni się od siebie rozmiarem, wagą, grubością jak i gramaturą brzegu. Czym monety są cięższe oraz grubsze, tym ich wartość nominalna jest wyższa (wyjątek stanowi tutaj nominał 1 i 2 euro). Monety posiadają także szczególne brzegi, różniące się zasadniczo od siebie. Brzeg monety 2 euro jest drobno ząbkowany a 1 euro jest podzielony na sześć części, gdzie na przemian mamy powierzchnie drobno ząbkowane i gładkie. Z kolei brzegi monet 50 i 10 centów są grubo ząbkowane (a same nominały różnią się ponadto średnicą monet). Brzegi monet 1, 2, 5 i 20 centów są gładkie, jednakże 20 centów posiada ponadto siedem żłobień, a 2 centy podłużny rowek. Każdą z monet zatem można bez większej trudności rozpoznać także dotykiem.

Wraz z tworzeniem nowych banknotów euro z serii "Europa", coraz większą uwagę zwraca się, by projektowane banknoty nie były problematyczne w użytkowaniu przez osoby z dysfunkcją wzroku.

Kontakt

Clpik-studio.pl
ul. Bursztynowa 31
20-576 Lublin
tel.
606 28 10 23
tel:
81 473 2011
email:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 

 

Informacje

Serwis Clipik-studio.com.pl jest własnością firmy Sitte.pl. Wszystkie zamieszczone artykuły oraz materiały są chronione prawami autorskimi i nie można ich kopiować bez zgody naszej firmy. Jeżeli mają Państwo ciekawe materiały i chcą je opublikować na łamach serwisu prosimy o kontakt poprzez formularz kontaktowy lub pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Jesteśmy na: