Kącik socjalny w firmie, która zatrudnia kilka osób to miejsce nieodzowne. Pracownicy powinni mieć możliwość przygotowania sobie ciepłych napojów, miejsce na schowanie drugiego śniadania oraz możliwość umycia kubka.
Wielu pracodawców jednak, dbając o komfort swojej ekipy, idzie krok dalej, organizując niewielkie kuchnie lub stołówki. Jak urządzić takie miejsce, by spełniało podstawowe normy, a jednocześnie było wygodne? Oto poradnik opracowany przy współpracy z Fabryką Mebli Biurowych Wuteh (www.wuteh.com.pl).
Osobna kuchnia czy wyznaczony kącik?
Pierwszym wyzwaniem jest wyznaczenie miejsce pod zaplecze socjalne. Często wynajmowane biura mają wydzielone pomieszczenie na szatnię oraz kuchnię, niekiedy jednak trzeba je stworzyć samodzielnie. W zależności od potrzeb i tego, w co zamierzamy kącik kuchenny wyposażyć, warto zastanowić się nad kilkoma kwestiami:
- w przypadku umieszczenia tam kuchenki warto zapewnić możliwość wywietrzenia lub zainstalować okap, by pozbyć się uciążliwych zapachów. Inaczej może się zdarzyć, że przyjdzie nam obsługiwać klientów przy akompaniamencie zapachu przypalonego bigosu albo innej potrawy,
- warto zabezpieczyć takie miejsce pod względem bezpieczeństwa przeciwpożarowego, zakup podręcznej gaśnicy, odpowiednich przedłużaczy z zabezpieczeniami itp. pozwoli uchronić dane miejsce przed pożarem, do którego może dojść w wyniku zwykłej nieostrożności,
- wybrać meble o sporej odporności na wilgoć i temperaturę – pracownicy na pewno coś rozleją, postawią gorący kubek lub garnek itp.
Jakie wyposażenie umieścić w kąciku socjalnym?
Co umieścić w kąciku socjalnym? Wszystko zależy od posiadanej ilości miejsca i budżetu. Podstawowe wyposażenie to szafka na kubki, herbaty itp., czajnik elektryczny, ewentualnie mikrofala. Rozbudowana wersja może zawierać kilka stołów do jedzenia, kanapę oraz ekspres do kawy.
Inną kwestią jest umieszczenie w przestrzeni socjalnej szafek pracowniczych lub stojaków/wieszaków na okrycia wierzchnie. Zazwyczaj to właśnie w tym miejscu lokuje się takie meble. Najwygodniejszą, lecz także najkosztowniejszą opcją, jest stworzenie szatni z szafkami dla każdego pracownika. Wymagane jest to w firmach, gdzie pracownicy muszą przebierać się w odzież pracowniczą. W biurach można zdecydować się jedynie na wydzielenie miejsca na kurtki, parasole itp.