Świeże powietrze i komfort cieplny mają ogromny wpływ na nasze samopoczucie. Aby zapewnić optymalne warunki w mieszkaniu, warto zrozumieć zasady działania wentylacji i klimatyzacji. Czy wiesz, co oznaczają te pojęcia i jak dobrać właściwe rozwiązania do swojego domu?

Dwa sposoby, jeden cel

Nadrzędnym celem, do którego osiągnięcia służą wentylatory i klimatyzatory, jest stworzenie w domu takich warunków, które pozwolą nam na komfortowe funkcjonowanie, pozytywnie będą wpływać na nasze samopoczucie i zdrowie. Aby to osiągnąć, należy zadbać o dwa elementy. Po pierwsze, dom musi zostać wyposażony we właściwie działającą wentylację, która zapewni prawidłowy obieg powietrza. Dzięki niej uzyskamy dopływ świeżego powietrza do wnętrza mieszkania oraz odprowadzimy nieprzyjemne zapachy czy nadmiar wilgoci. Po drugie, bardzo przydatna będzie także klimatyzacja. Pozwoli ona na utrzymanie przyjemnej, sprzyjającej pracy i wypoczynkowi temperatury nawet w bardzo upalne dni. Klimatyzatory z funkcją grzania mogą także stanowić dodatkowy element, uzupełniający instalację centralnego ogrzewania. Przyjrzyjmy się dokładniej tym dwóm zagadnieniom i możliwościom, jakie oferuje nam rynek.

Wentylacja

Wentylacja to element domu, na który nie zwracamy uwagi na co dzień. O jej istnieniu przypominamy sobie dopiero wtedy, kiedy poczujemy nieprzyjemny zapach, co świadczyć może o awarii lub nieprawidłowości systemu. Powstające w mieszkaniach wilgoć i inne wyziewy wymagają odprowadzenia na zewnątrz - w przeciwnym razie, oprócz wspomnianych już nieprzyjemnych woni, moglibyśmy mieć do czynienia z rozwijającymi się niebezpiecznymi dla zdrowia pleśniami i grzybami. Wybierając wentylatory, koniecznie uwzględnić musimy wielkość pomieszczenia. W zależności od długości kanałów wentylacyjnych różni się też moc urządzenia. Wentylator musi bowiem wytworzyć takie ciśnienie, które pozwoli na przezwyciężenie oporu przepływu przez kanały. Duże znaczenie ma także odpowiednie usytuowanie wentylatora w pomieszczeniu. Uzupełnieniem systemu jest system napowietrzania, pozwalający na dopływ świeżego powietrza do wnętrza danego pomieszczenia; w jego skład wchodzić mogą nawietrzaki podokienne oraz kratki drzwiowe.    

Klimatyzacja

Klimatyzacja to proces odmienny od wentylacji. Jego celem nie jest wymiana powietrza sama w sobie, ale przede wszystkim nadanie mu pożądanych właściwości. Najistotniejszą funkcją klimatyzacji jest ochładzanie lub ogrzewanie, choć w grę wchodzi także zmiana wilgotności. W zależności od potrzeb możemy zdecydować się na zamontowanie kilku rodzajów klimatyzatorów. Urządzenia kompaktowe są niezbyt wydajne, mogą jednak okazać się wystarczające do sporadycznego, domowego użytkowania. Zdecydowanie skuteczniejsze są instalacje typu split, składające się z jednostki zewnętrznej i wewnętrznej. Jeżeli chcemy ochłodzić powietrze w kilku pomieszczeniach, możemy zdecydować się na zastosowanie klimatyzatora multisplit, zbudowanego z jednego modułu zewnętrznego i kilku modułów wewnętrznych.

Wentylacja i klimatyzacja to dwa odrębne pojęcia, których nie należy ze sobą mylić. Wątpliwości nie ulega jednak fakt, że obydwa mają ogromne znaczenia dla komfortu przebywania w mieszkaniu.

 

 

Kontakt

Clpik-studio.pl
ul. Bursztynowa 31
20-576 Lublin
tel.
606 28 10 23
tel:
81 473 2011
email:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 

 

Informacje

Serwis Clipik-studio.com.pl jest własnością firmy Sitte.pl. Wszystkie zamieszczone artykuły oraz materiały są chronione prawami autorskimi i nie można ich kopiować bez zgody naszej firmy. Jeżeli mają Państwo ciekawe materiały i chcą je opublikować na łamach serwisu prosimy o kontakt poprzez formularz kontaktowy lub pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Jesteśmy na: