W związku z niesłabnącym popytem na nowe mieszkania rynek deweloperski w Polsce uważany jest stabilny, czego dowodem są coroczne wysokie wskaźniki sprzedaży mieszkań. Mimo tego, że kredyty hipoteczne nie są dostępne dla wszystkich, a do tego obłożone od kilku lat wymogiem 10-20% wkładu własnego, są one dla wielu młodych osób jedyną realną szasną dla własne M. Nie brak też zamożniejszych klientów kupujących mieszkania za gotówkę, również w celach inwestycyjnych.

Czym się zajmują deweloperzy?

Najkrócej rzecz ujmując, deweloperzy to firmy inwestujące w budowę nieruchomości (nie tylko budynków mieszkalnych) przeznaczonych na sprzedaż lub wynajem. Deweloperzy obsługują zwykle całość takich inwestycji: od wyboru miejsca i zakupu działki, poprzez projektowanie i budowę, po sprzedaż lub wynajem nieruchomości. Jeśli chodzi o najnowszą historię, w naszym kraju pierwsi deweloperzy zaczęli działać na rynku w latach 90., ale dynamiczny rozwój tej branży nastąpił po przystąpieniu Polski do UE (2004 r.). Poziom sprzedaży nowych mieszkań poszybował wówczas w górę w związku z łatwą dostępnością wspomnianych już kredytów hipotecznych. Efektem dużego popytu na mieszkania był boom na rynku nieruchomości, w tym pojawienie się wielu nowych inwestycji i kolejnych firm deweloperskich. W związku z popytem ceny budowanych mieszkań zaczęły też szybko rosnąć, szczególnie w większych miastach. Największe wzrosty cen nieruchomości na polskim rynku odnotowano w latach 2005-2007. Sytuację zmieniło, ale i ustabilizowało zaostrzenie warunków dostępności kredytów: część firm deweloperskich zakończyło działalność w związku ze spadkiem poziomu marż i brakiem kapitału własnego.

Korzystna stabilizacja

Jak zauważa nasz ekspert z firmy deweloperskiej Samson-Dom, choć dla niektórych klientów surowsze warunki uzyskania kredytu na mieszkanie i konieczność posiadania wkładu własnego mogą być znacznymi przeszkodami, to jednak kredyty hipoteczne w Polsce i tak są relatywnie łatwo dostępne w porównaniu z wieloma innymi krajami. Podobnie rzecz wygląda z samymi cenami nieruchomości: choć mocno one wzrosły w ostatnich latach, zwłaszcza w dużych miastach, to i tak są niższe niż w największych krajach Europy. Nie dziwi więc całkiem popularny zakup nieruchomości pod wynajem przez osoby dysponujące wolnymi środkami finansowymi. Przyszłość rynku deweloperskiego w Polsce zależy od wielu czynników takich jak poziom wzrostu gospodarczego w kraju i na świecie, wysokość zarobków społeczeństwa, dostępność kredytów hipotecznych, koszty realizacji nowych inwestycji mieszkaniowych czy wskaźniki demograficzne.

Kontakt

Clpik-studio.pl
ul. Bursztynowa 31
20-576 Lublin
tel.
606 28 10 23
tel:
81 473 2011
email:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 

 

Informacje

Serwis Clipik-studio.com.pl jest własnością firmy Sitte.pl. Wszystkie zamieszczone artykuły oraz materiały są chronione prawami autorskimi i nie można ich kopiować bez zgody naszej firmy. Jeżeli mają Państwo ciekawe materiały i chcą je opublikować na łamach serwisu prosimy o kontakt poprzez formularz kontaktowy lub pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Jesteśmy na: