Teleskop Hubble'a

Kilka dni temu zaczęło się celebrowanie 26 rocznicy zaistnienia Kosmicznego Teleskopu Hubble'a. Z tej wyjątkowej okazji NASA zaprezentowała zachwycającą, niesamowitą animację, stworzoną na podstawie autentycznego zdjęcia, które zostało zrealizowane przez teleskop przed kilkoma dniami. Na filmiku przedstawiono przecudowną Mgławicę Bańka, jakiej bardziej znana nazwa to NGC 7635. Obiekt ten oddziałuje na wyobraźnię.  Znajduje się aż 7 tysięcy lat świetlnych od Ziemi. Mgławicę odkrył w roku 1787 William Herschel. Leży ona w konstelacji Kasjopei, jaka znajduje się w obszarze Drogi Mlecznej, to znaczy naszej galaktyki.

Mgławica Bańka jest wydmuchiwana przez bardzo masywną gwiazdę centralną, która waży 40 razy więcej niż słońce i jest gwiazdą Wolfa-Rayeta. Z racji ogromnych rozmiarów do tej pory mogliśmy podziwiać jedynie niewielkie elementy mgławicy, jednak dzięki utworzonej animacji można na jednym zdjęciu ujrzeć cały obiekt.

Zakres, który zajmuje ten obiekt, wynosi ok. 7 lat świetlnych. Mgławica zaistniała w efekcie intensywnego wypływu wiatru gwiezdnego z gwiazdy SAO 20575. To właśnie wiatr odpowiedzialny jest za wypychanie międzygwiezdnej materii na zewnątrz oraz utworzenie tej niesłychanie malowniczej bańki. Rozprzestrzenianie gazu jest ciągle powstrzymywana przez zewnętrzny obłok molekularny, wzbudzany przez promieniowanie gwiazdy macierzystej. Opisywany obłok mieni się przeróżnymi kolorami, co jest rezultatem oddziaływania promieniowania ultrafioletowego gwiazdy. Zgodnie z przewidywaniami specjalistów za 10-20 milionów lat gwiazda stanie się supernową.

Formularz kontaktowy

Jeżeli chcesz więcej informacji uzupełnij ten formularz. Skontaktujemy się z Tobą najszybciej jak to możliwe.
Proszę uzupełnij wszystkie wymagane pola
Zatwierdzając ten formularz akceptujesz naszą politykę prywatności. Prosimy o zapoznanie się z nią.

Kontakt

Clpik-studio.pl
ul. Bursztynowa 31
20-576 Lublin
tel.
606 28 10 23
tel:
81 473 2011
email:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 

 

Informacje

Serwis Clipik-studio.com.pl jest własnością firmy Sitte.pl. Wszystkie zamieszczone artykuły oraz materiały są chronione prawami autorskimi i nie można ich kopiować bez zgody naszej firmy. Jeżeli mają Państwo ciekawe materiały i chcą je opublikować na łamach serwisu prosimy o kontakt poprzez formularz kontaktowy lub pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Jesteśmy na: