Koralowce przetrzymują informacje?

Jak wiadomo na podstawie naturalnych pierścieni, widocznych wewnątrz pnia drzewa, możemy w prosty sposób wyznaczyć, ile lat ma dany okaz. Podobne zjawisko występuje również w koloniach koralowców. W szkielecie poszczególnych okazów znaleźć można bowiem pierścienie, których obecność odzwierciedla długość życia i zarazem daje sposobność poznania przeszłości tych fascynujących organizmów.

Najświeższe badania nad koloniami koralowców wykazały, że niektóre te organizmy (np. z rodzaju Leiopathes) żyją nawet 4200 lat. Jakkolwiek przeciętny wiek koralowców to przeważnie kilkaset lat. W ciągu tysiąca lat przyrastają one jedynie o parę centymetrów. Należałoby też mieć pojęcie, że korale szlachetne nie mają udziału w budowie raf koralowych.

Koralowce, uformowane zasadniczo z węglanu wapnia, mają w sobie też metale - w tym metale ciężkie, rtęć oraz ołów. Analiza próbki koralowców pochodzących z Morza Chińskiego pozwoliła postawić teorię, iż na bazie badań tych systemów da się wyznaczyć zawartość przytoczonych metali w morskiej wodzie. Tuoyu Sun - profesor z Kanady zrealizował pomiar każdego słoja z dwustu lat życia koralowca. Dokonana obserwacja potwierdziła, że koralowce przechowują w swej strukturze dane o nagromadzeniu w pewnych zakresach czasowych, kilku- a nawet kilkunastokrotnie większej zawartości rtęci. Badania Tuoyu Suna obejmowały lata, w których trwały tak zwane wojny opiumowe (1839-1842 oraz 1856-1860), a także okresy chińsko-japońskiej bitwy morskiej z czasów drugiej wojny światowej.

Rtęć przenika do morza, uwalniając się szczególnie w czasie eksplozji materiałów wybuchowych oraz wystrzałów artyleryjskich. Zdekoncentrowana w topielach oceanu bywa po pewnym czasie absorbowana przez koralowce. Natomiast koralowce, zachowują rtęć w swych szkieletach, zapewniając teraźniejszej nauce liczne przesłanki do dywagowań oraz interpretacji.

Formularz kontaktowy

Jeżeli chcesz więcej informacji uzupełnij ten formularz. Skontaktujemy się z Tobą najszybciej jak to możliwe.
Proszę uzupełnij wszystkie wymagane pola
Zatwierdzając ten formularz akceptujesz naszą politykę prywatności. Prosimy o zapoznanie się z nią.

Kontakt

Clpik-studio.pl
ul. Bursztynowa 31
20-576 Lublin
tel.
606 28 10 23
tel:
81 473 2011
email:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 

 

Informacje

Serwis Clipik-studio.com.pl jest własnością firmy Sitte.pl. Wszystkie zamieszczone artykuły oraz materiały są chronione prawami autorskimi i nie można ich kopiować bez zgody naszej firmy. Jeżeli mają Państwo ciekawe materiały i chcą je opublikować na łamach serwisu prosimy o kontakt poprzez formularz kontaktowy lub pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Jesteśmy na: