Egzamin GMAT jest niezbędny, aby dostać się na studia MBA. GMAT sprawdza umiejętności i koncepcje, których będziesz używać w szkole biznesu (i później), takie jak krytyczne rozumowanie, logika, gramatyka, matematyka, rozwiązywanie problemów, pisanie analityczne i czytanie ze zrozumieniem.

Co to jest GMAT?

GMAT (Graduate Management Admission Test) jest 3,5-godzinnym standaryzowanym egzaminem zaprojektowanym, aby przewidzieć, jak zdający poradzą sobie akademicko w programach MBA (Masters in Business Administration). Wyniki GMAT są używane przez szkoły biznesu do podejmowania decyzji o przyjęciu.

lagunita 01

Czasami można spotkać się z określeniem GMAT jako GMAT CAT. Skrót CAT oznacza Computer Adaptive Test. Właściwie tylko dwie z czterech sekcji egzaminu (Quantitative i Verbal) są dostosowane do komputera, co oznacza, że tylko w tych sekcjach test dostosowuje się do Twojego poziomu umiejętności. GMAT jest obecnie podawany wyłącznie za pomocą komputera, z wyjątkiem tego, że w niektórych odległych lokalizacjach poza Ameryką Północną dostępna jest wersja papierowa egzaminu.

Chciałbyś rozpocząć studia MBA? Lagunita Education przygotowuje kandydatów do testu GMAT!


Kto jest odpowiedzialny za projektowanie i administrowanie GMAT?

GMAT jest opracowywany przez GMAC (Graduate Management Admission Council), który określa, jakie rodzaje umiejętności powinien mierzyć GMAT - i jak je mierzyć. Inna organizacja faktycznie opracowuje pytania testowe, zarządza testem i przekazuje wyniki testów szkołom - a wszystko to na żądanie GMAC.

GMAT w Polsce

W Polsce do egzaminu GMAT można podjeść w centrum egzaminacyjnym BBIA w Warszawie. Przed egzaminem należy przedłożyć dokument tożsamości, który zawiera podpis. Koszt egzaminu wynosi 250 USD. Rejestracja na test GMAT jest dostępna za pomocą strony www.mba.com.

lagunita 02

Czy muszę podejść do GMAT, aby dostać się na studia MBA?

lagunita 03

Krótka odpowiedź brzmi: tak, GMAT jest wymagany w przypadku większości programów MBA. Większość szkół biznesowych wymaga egzaminu i kładzie na to duży nacisk w procesie rekrutacji. Szkoły biznesowe zwykle wymagają GMAT z dwóch głównych powodów.

Po pierwsze, GMAT okazał się wiarygodnym wskaźnikiem wyników akademickich studentów na studiach MBA, szczególnie w pierwszym roku szkoły biznesu. GMAT sprawdza umiejętności i koncepcje, których będziesz używać w szkole biznesu (i później), takie jak krytyczne rozumowanie, logika, gramatyka, matematyka, rozwiązywanie problemów, pisanie analityczne i czytanie ze zrozumieniem.

Po drugie, GMAT jest znormalizowany: każdy podchodzi do testu w ten sam sposób, w tym samym formacie, a treść została rygorystycznie sprawdzona, aby upewnić się, że jest sprawiedliwa dla wszystkich populacji.
Większość innych czynników aplikacji do szkoły biznesu, takich jak licencjackie GPA i doświadczenie zawodowe, jest bardziej subiektywna.

Na przykład niektóre programy licencjackie są łatwiejsze niż inne, więc GPA nie jest niezawodnym sposobem na uczciwe i równe porównywanie kandydatów na studia MBA. GMAT daje szkołom biznesowym szansę porównania kandydatów na równych prawach.

Jak długo trwa GMAT?

W dniu testu możesz spodziewać się, że do egzaminu podejdziesz nieco ponad 3,5 godziny, wliczając czas na zaliczenie testu i opcjonalne przerwy. Pamiętaj, że ten czas nie obejmuje czasu odprawy w centrum egzaminacyjnym. Zaleca się przybycie do centrum egzaminacyjnego co najmniej 30 minut przed egzaminem.

Jak ważne są wyniki GMAT w procesie rekrutacji do szkół wyższych?

Każda szkoła biznesu rozwija i wdraża swoją własną politykę dotyczącą wykorzystania wyników GMAT w podejmowaniu decyzji o przyjęciu. Podczas gdy przyjęcia MBA są holistyczne, co oznacza, że biorą pod uwagę wiele czynników, w tym listy polecające, licencjackich GPA, eseje, doświadczenie zawodowe i wywiady GMAT jest jednym z najważniejszych aspektów aplikacji szkoły biznesu. Jednakże wartość umieszczona na GMAT przez komisje rekrutacyjne różni się w zależności od szkoły.

lagunita 04

Na co pozwala uzyskanie wysokiego wyniku z egzaminu GMAT?

Wysokie wyniki GMAT (700+) są zwykle oczekiwane, a zatem bardziej znaczące, w czołowych szkołach biznesowych, takich jak Harvard Business School (średni wynik GMAT 730), Stanford Graduate School of Business (średni wynik GMAT 737) i Uniwersytet Chicago Booth School of Business (średni wynik GMAT 726).
W średnich szkołach biznesowych wynik GMAT na poziomie 650+ jest normą. Szkoły biznesu niższego szczebla zwykle nie kładą tak dużego nacisku na GMAT.

Ponadto - zwłaszcza po wstępnym sprawdzeniu kandydatów - urzędnicy ds. przyjęć biorą pod uwagę subiektywne czynniki, takie jak praca i inne istotne doświadczenia, listy polecające, raporty osób prowadzących rozmowy kwalifikacyjne oraz osobiste oświadczenia (eseje aplikacyjne). W podejmowaniu trudnych decyzji między dwoma lub więcej kandydatami o podobnych kwalifikacjach, urzędnicy rekrutacyjni w mniejszym stopniu polegają na wynikach GMAT i GPA, a znacznie bardziej na innych, bardziej subiektywnych czynnikach.

Programy Executive MBA są przeznaczone dla menedżerów średniego i wyższego szczebla z co najmniej 5-10 letnim doświadczeniem zawodowym. Zazwyczaj mają one bardziej praktyczny i przyspieszony program niż tradycyjne studia MBA.

lagunita 05

Wiele programów MBA dla kadry kierowniczej kładzie większy nacisk na zakres i znaczenie wcześniejszego doświadczenia zawodowego kandydata niż na wynikach GMAT. Niektóre pozwalają na odstąpienie od wymogu GMAT, jeśli możesz wykazać wcześniejsze osiągnięcia akademickie lub rozległe wcześniejsze doświadczenie zawodowe.

Inne programy MBA dla kadry kierowniczej akceptują ocenę wykonawczą zamiast GMAT. Ocena wykonawcza jest krótszą, opracowaną przez GMAC, alternatywą dla GMAT, przeznaczoną dla pracujących profesjonalistów ubiegających się o programy MBA. Zawiera tylko trzy 30-minutowe sekcje i łącznie 40 pytań.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat studiów MBA? Tutaj znajdziesz wszystko, co musisz wiedzieć o teście GMAT!

Kontakt

Clpik-studio.pl
ul. Bursztynowa 31
20-576 Lublin
tel.
606 28 10 23
tel:
81 473 2011
email:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 

 

Informacje

Serwis Clipik-studio.com.pl jest własnością firmy Sitte.pl. Wszystkie zamieszczone artykuły oraz materiały są chronione prawami autorskimi i nie można ich kopiować bez zgody naszej firmy. Jeżeli mają Państwo ciekawe materiały i chcą je opublikować na łamach serwisu prosimy o kontakt poprzez formularz kontaktowy lub pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Jesteśmy na: