Nowy czy używany? To pytanie może sprawić problem wszystkim kierowcom stającym przed koniecznością kupienia samochodu – nie tylko tym młodym, którzy chcą nabyć pierwszy wóz. Obie opcje mają swoje istotne zalety, ale również wiele wad. Zanim podejmiemy ostateczną decyzję, musi rozważyć wszystkie korzyści i problemy płynące z zakupu danego auta. Oto kilka spraw, o których warto pamiętać.

Cena

Jednym z pierwszych sit, przez które przesiewamy dostępne na rynku oferty sprzedaży aut, jest cena. Nie da się ukryć, że jest to też jeden z głównym powodów, dla których w Polsce kwitnie handel autami używanymi – większości kierowców po prostu nie stać na to, aby kupić auto prosto od dealera. Niemniej wyższe koszty zakupu mogą się przynajmniej częściowo zwracać pod postacią niższych kosztów eksploatacji. Mowa tutaj rzecz jasna o gwarancji na samochód jako całość i poszczególne jego elementy – dzięki niej usterki wynikające z wad fabrycznych pojazdu możemy przez określony czas usuwać za darmo. Inną oszczędnością są mniejsze koszty ubezpieczenia samochodu – powszechną praktyką ubezpieczalni jest ustalanie wysokości stawki na podstawie wieku samochodu.

Jakość

Technologia motoryzacyjna rozwija się bardzo dynamicznie, z roku na rok pojawiają się nowe rozwiązania, mają miejsce premiery kolejnych modeli aut. Wystarczy zaledwie kilka-kilkanaście lat, żeby rozwiązania użyte w danym modelu stały się już przestarzałe. Czy ma to istotny wpływ na jakość samochodu, komfort jaki daje. W wielu przypadkach zapewne tak, choć wciąż należy pamiętać, że jest to w dużej mierze zależne od naszych indywidualnych wymogów – nie każdy kierowca potrzebuje auta wyposażonego w najnowsze zdobycze technologii. Z drugiej strony starzenie się auta może mieć poważne konsekwencje. Chodzi o to, że stare samochody mogą być trudne w naprawie – części do nich są bowiem trudniejsze do zdobycia, niż części do aut nowych. W takiej sytuacji często musimy polegać na zamiennikach.

Bezpieczeństwo zakupu

Czy kupno starego samochodu jest bezpiecznym rozwiązaniem? Wszystko zależy od tego, z jakiego źródła on pochodzi. Wiele salonów samochodowych, takich jak Toyota Centrum Wrocław prowadzi sprzedaż aut używanych w różnym wieku, alternatywą są komisy – kupno samochodu kilkuletniego jest w nich najbezpieczniejszym rozwiązaniem, ponieważ firma ręczy za to, że pojazd jest w dobrym stanie technicznym. Jeśli myślimy o kupnie samochodu od osoby prywatnej, musimy pamiętać o dokładnym sprawdzeniu pojazdu – bardzo często możemy trafić na nieuczciwych sprzedawców, którzy będą starali się ukryć wady samochodu, np. uszkodzenia w wyniku wypadku. Choć za samochód od prywatnego sprzedawcy zapłacimy zwykle mniej, niż za ten sam model w komisie, to często czekają nas wydatki na usunięcie usterek.

Podsumowując – trudno jest jednoznacznie określić, czy kupno samochodu nowego jest bardziej korzystne od kupna samochodu używanego. Wiele zależy od specyficznych warunków, między innymi kosztów, wieku samochodu, jego pochodzenia i historii.

Kontakt

Clpik-studio.pl
ul. Bursztynowa 31
20-576 Lublin
tel.
606 28 10 23
tel:
81 473 2011
email:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 

 

Informacje

Serwis Clipik-studio.com.pl jest własnością firmy Sitte.pl. Wszystkie zamieszczone artykuły oraz materiały są chronione prawami autorskimi i nie można ich kopiować bez zgody naszej firmy. Jeżeli mają Państwo ciekawe materiały i chcą je opublikować na łamach serwisu prosimy o kontakt poprzez formularz kontaktowy lub pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Jesteśmy na: