Zakup samochodu z drugiej ręki zawsze wiąże się pewnym ryzykiem. Jeżeli chcemy kupić auto w bezpieczniejszy sposób warto, jest wybrać auto ze sprawdzonego komisu samochodowego. Przed zakupem, sprawdzić należy nie tylko ogólny stan pojazdu, ale również jego przebieg. Jest to dość istotne kryterium, mające często decydujące znaczenie przy podjęciu decyzji o zakupie.

Dlaczego przebieg samochodu ma tak duże znaczenie?

Zanim skusimy się na promocyjną cenę samochodu, upewnijmy się, czy nie posiada on żadnych wad ukrytych. Jedną z najczęściej występujących, jest przekłamany przebieg. Dlaczego ilość przejechanych kilometrów przez samochód jest taka ważna dla kupującego? Otóż przebieg ma duży wpływ na wycenę pojazdu. Bardzo duży przebieg jest w stanie zaniżyć jego wartość o około 25 procent. Jak widzimy, nie jest to mało. Natomiast, gdy przebieg jest stosunkowo niski, cena za samochód może o tyle samo skoczyć w górę. Duży dystans pokonany przez auto, pozwoli na ocenę stanu technicznego.

Samochód bardzo często użytkowany, nawet jeżeli jest regularnie serwisowany, także będzie miał do czynienia z naturalnym zużyciem materiałów wykończeniowych w kabinie, zużyciem skrzyni biegów lub układu przeniesienia siły napędowej. Przy oględzinach auta warto skorzystać z jazdy próbnej, np. w komisie samochodowym w Rudzie Śląskiej, dzięki czemu sprawdzimy kondycje silnika i całego pojazdu. Kierowcom tak bardzo zależy na przebiegu auta, gdyż ma to duży związek właśnie z kondycją silnika. O ile inne elementy w samochodzie możemy naprawić, o tyle silnik nadający się do remontu stanowi dużo poważniejszy problem i wysokie koszty.

Jak sprawdzić przebieg samochodu?

Najprostszym sposobem sprawdzenia realności przebiegu samochodu wskazywanego przez licznik w nim zamontowany, jest kontrola wzrokowa elementów wykończenia wnętrza. Warto zwrócić uwagę na przetarcia występujące w obrębie kierownicy i skrzyni biegów, ślady wyeksploatowania na konsoli centralnej, czy widoczne uszkodzenia tapicerki na fotelu kierowcy. Wiele z nas, widząc samochód mocno wyeksploatowany wewnątrz z dość niskim przebiegiem, od razu wystawia mu negatywną ocenę. Nie możemy być jednak stuprocentowo pewni, że przebieg został przekłamany. Na rynku motoryzacyjnym dostępnych jest wiele modeli pojazdów o różnej klasie. W jednym aucie tapicerka może zużyć się szybciej, niż w drugim, dodatkowo samochód inaczej się zużywa, jeżeli jeździmy nim często w krótkie trasy, a inaczej, jeżeli pokonujemy dalsze trasy. Ślady zużycia mogą być tylko i wyłącznie wskazówką, a nie pewnikiem!

Przebieg samochodu możemy ocenić nie tylko podczas oględzin. Możemy poprosić sprzedającego o podanie numeru nadwozia VIN, numeru rejestracyjnego i daty pierwszej rejestracji, co pozwoli nam uzyskać krótki raport z Centralnej Ewidencji Pojazdów. Możemy w nim sprawdzić przebieg auta z poprzednich badań technicznych i historię pojazdu. Na podstawie danych możemy mniej więcej ocenić, na ile realna może być wartość przebiegu. Wyspecjalizowane komisy, tj. Lux Autokomis oferują auta bezawaryjne, w dobrym stanie technicznym. Gwarantują konkurencyjne ceny aut adekwatne do konkretnego modelu, rocznika oraz przebiegu. Przed wyborem auta i jego zakupem, warto zapytać znajomych lub poszukać w Internecie sprawdzonego komisu, zamiast kupować na szybko pod wpływem emocji od prywatnego sprzedawcy.

Kontakt

Clpik-studio.pl
ul. Bursztynowa 31
20-576 Lublin
tel.
606 28 10 23
tel:
81 473 2011
email:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 

 

Informacje

Serwis Clipik-studio.com.pl jest własnością firmy Sitte.pl. Wszystkie zamieszczone artykuły oraz materiały są chronione prawami autorskimi i nie można ich kopiować bez zgody naszej firmy. Jeżeli mają Państwo ciekawe materiały i chcą je opublikować na łamach serwisu prosimy o kontakt poprzez formularz kontaktowy lub pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Jesteśmy na: