Ceny paliw znowu rosną, a wielkimi krokami zbliża się okres wakacyjny. Ci którzy nie wybiorą się na zagraniczne wycieczki w dużej części ruszą w Polskę. Niestety jeśli chcemy jechać gdzieś dalej, paliwo pochłonie dużą część urlopowego budżetu. Chciałbym przedstawić dziś kilka sposobów na poprawienie spalania naszego samochodu. Pewnie nie sprawią one, że będziemy jeździć o połowę taniej ale na dobrą kolację powinno w portfelu zostać.

 • Po pierwsze jeżeli chcemy zaoszczędzić, najpierw musimy trochę wydać, są to koszty które i tak nas nie ominą, a odkładanie ich na później przyczynia się do większego spalania.
 • Sprawdźmy stan naszych opon i kół - krzywe felgi przyczynia się do szybszego zużycia zawieszenia,  zbyt niskie ciśnienie w oponach zwiększy opory toczenia, co prowadzi do zwiększenia spalania.
 • Wymieńmy filtry na czas,  zatkany filtr powietrza spowolni prace naszego samochodu i podniesie spalanie,  stary filtr paliwa może nie przypuszczasz paliwa i kosztować nas holowanie na najbliższy warsztat.
 • Jeżeli coś nas niepokoi w pracy silnika, zróbmy mu przegląd przed wyjazdem,  nie sprawne świece,  rozregulowany układ LPG,  przytkana przepustnica wszystko to i wiele innych podzespołów może prowadzić do awarii lub zwiększenia spalania.
 • Sprawdźmy stan zawieszenia - wybite amortyzatory czy pęknięte sprężyny to wszystko nie tylko zwiększa spalanie ale i jest niebezpieczne.
 • Tankuje na najtańszej stacji ale tej która jest po drodze,  jeżeli zjedziesz kilka kilometrów z trasy żeby zatankować kilka groszy taniej to niestety prawdopodobnie różnica się nie zwróci.
 • Przejrzyj w domu mapę,  ustal najlepszą trasę w internecie,  sprawdź gdzie są objazdy, a gdzie skróty. Jeśli nie znasz drogi zabierz ze sobą nawigację lub mapę - to wszystko pomoże Ci nie zabłądzić,  a więc i zaoszczędzić paliwo.
 • Staraj się spakować do bagażnika,  nie zakładaj dodatkowego na dach jeśli nie musisz. Taki bagażnik dachowy podobnie jak rowery znacznie zwiększa opór.
 • Jeśli nie musisz to nie włączaj klimatyzacji,  może wystarczy uchylić okno? Klimatyzacja zwiększa spalanie o około 10%.
 • Unikaj przejazdów przez centra miast, korki to nie najlepsze miejsce na oszczędzanie, a w mieście jest mnóstwo świateł na których marnujesz czas, paliwo i pieniądze.
 • Staraj się jeździć płynnie - hamuj silnikiem,  rozpędzaj się dynamicznie ale nigdy nie wciskaj gazu do końca ,  utrzymuj stała prędkość,  jeśli widzisz czerwone światło zwolnij,  jest szansa, że się zmieni zanim dojedziesz.
 • Nie jeździj na luzie,  jeżeli chcesz puścić gaz i się toczyć, zrób to na biegu. Biegi zmieniaj dosyć szybko - w silnikach benzynowych około 2.5 tys obrotów w dieselu 2 tys.
 • Odpalaj samochód bez użycia gazu i nie czekaj dłużej niż 30 sekund żeby się nagrzał. Jeżeli planujesz postój dłuższy niż 30 sekund,  zgaś silnik.

   Jeżeli będziesz się stosować do tych kilku zasad, zobaczysz, że Twoje spalanie spadnie o 10-15%. Tak więc jeżeli teraz twój samochód pali około 8 litrów paliwa to na 1000 km zaoszczędzisz minimum 40 zł (litr paliwa = 5 zł).

Kontakt

Clpik-studio.pl
ul. Bursztynowa 31
20-576 Lublin
tel.
606 28 10 23
tel:
81 473 2011
email:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 

 

Informacje

Serwis Clipik-studio.com.pl jest własnością firmy Sitte.pl. Wszystkie zamieszczone artykuły oraz materiały są chronione prawami autorskimi i nie można ich kopiować bez zgody naszej firmy. Jeżeli mają Państwo ciekawe materiały i chcą je opublikować na łamach serwisu prosimy o kontakt poprzez formularz kontaktowy lub pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Jesteśmy na: