Auto wciąż zalicza się w Polsce do dóbr luksusowych. Ceny nowych samochodów są porównywalne z cenami mieszkań w centrach dużych miast. Nawet tani i nieimponujący osiągami samochód bywa kosztowny – szczególnie w utrzymaniu. A jak jest z wynajmem auta? Czy to usługa z najwyższej półki, czy może coś, na co przeciętny Kowalski może sobie pozwolić? Sprawdźmy u źródła!

Od czego zależy cena wynajmu auta?

To, ile zapłacimy za wypożyczenie samochodu, zależy od kilku czynników. Są to przede wszystkim:

  • czas trwania umowy najmu – im dłuższy, tym mniej płacimy za dobę użytkowania auta,
  • segmentu (duże auto dostawcze będzie droższe niż mały samochód miejski),
  • klasy samochodu,
  • wyposażenia auta,
  • limitu kilometrów – jeśli nie przekraczamy np. 300 kilometrów dziennie, wynajem jest tańszy.

"Trzeba zauważyć, że ponieważ po stronie osoby korzystającej z wynajętego auta jest jego tankowanie, ostateczny koszt będzie uzależniony od rodzaju napędu, spalania, stylu jazdy i, oczywiście, pokonanego dystansu" – wyjaśnia specjalista z Abacus Car Rental.

Ile kosztuje wynajęcie samochodu?

Wspomnieliśmy, że im dłuższy czas wynajmu, tym bardziej się opłaca. Można wypożyczyć auto na dni, miesiące albo lata. W przypadku wynajmu rozliczanego dobowo ceny zaczynają się już od kilkudziesięciu złotych, jeśli zdecydujemy się na wóz klasy A+ z limitem kilometrów. Auta większe i wyższych klas wynajmiemy za około 250300 złotych za dobę.

Wynajem liczony w miesiącach i latach jest rozliczany miesięcznie. Tu także ceny znacznie się różnią między poszczególnymi modelami. Za przykład może posłużyć Citroen C4 Picasso – pojemny pięcioosobowy wóz z ogromnym bagażnikiem, typowy samochód rodzinny. W rozliczeniu miesięcznym wynajmujący zapłaci mniej niż 2000 złotych.

Wynajem samochodu – luksus czy osiągalna usługa dla każdego?

To, czy wynajem samochodu jest usługą luksusową, każdy oceni według zasobności portfela. Podejmując próbę obiektywnego spojrzenia na sprawę, trzeba stwierdzić, że w pewnych sytuacjach wynajem samochodu może być nie tylko osiągalny, ale wręcz opłacalny.

Osoba wynajmująca auto nie musi martwić się o nic poza tankowaniem. Serwisowanie, jeśli tylko awaria nie wynika z niewłaściwego użytkowania auta, pozostaje po stronie firmy świadczącej wynajem, podobnie jest z OC. Wynajem może być dobrym sposobem na przetestowanie auta, które chcemy kupić. Sprawdzając je w różnych warunkach, na dalszych dystansach, możemy bez pośpiechu ocenić, czy dany model nam odpowiada – a więc nie ponosić kosztów, których szybko zaczniemy żałować, gdy wymarzony samochód okaże się zawodem.

Wynajem wygodnego auta jest też opłacalny wtedy, gdy potrzebujemy go sporadycznie, np. na rodzinny wyjazd. W takiej sytuacji wynajęcie samochodu, który pomieści wszystkie zabawki dzieci oraz zapewni komfort i bezpieczeństwo w dalekiej podróży, jest znacznie rozsądniejsze, niż kupowanie samochodu, który po sezonie urlopowym stanie się balastem finansowym.

Kontakt

Clpik-studio.pl
ul. Bursztynowa 31
20-576 Lublin
tel.
606 28 10 23
tel:
81 473 2011
email:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 

 

Informacje

Serwis Clipik-studio.com.pl jest własnością firmy Sitte.pl. Wszystkie zamieszczone artykuły oraz materiały są chronione prawami autorskimi i nie można ich kopiować bez zgody naszej firmy. Jeżeli mają Państwo ciekawe materiały i chcą je opublikować na łamach serwisu prosimy o kontakt poprzez formularz kontaktowy lub pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Jesteśmy na: