Budowa naszych zębów jest specyficzna. Z uwagi na to – w celach diagnostycznych – konieczne jest podjęcie odpowiednich środków. W większości występujących przypadków w odkryciu źródła bólu oraz przyczyn problemów z zębem rozwiązanie stanowi zdjęcie RTG. W naszym artykule podpowiadamy, kiedy i w jakich sytuacjach najczęściej musimy wykonywać zdjęcie rentgenowskie zęba.

RTG zęba, kiedy przychodzimy z bólem

Jeśli zaczynamy odczuwać ból zęba, oznacza to, że próchnica dotarła już do miazgi zębowej. W takiej sytuacji niezbędne jest wykonanie zdjęcia RTG zęba. Dzięki niemu stomatolog będzie w stanie stwierdzić, co dokładnie dzieje się w chorym zębie oraz jego kanałach. Wiedza ta zaś pozwoli mu na zaplanowanie odpowiedniego dla naszego przypadku leczenia oraz podjęcie kolejnych koniecznych działań.

Zdjęcie RTG zęba może również okazać się niezwykle pomocne w przypadku, w którym po przeprowadzonym leczeniu wystąpią komplikacje. Przykładem, obrazującym taką sytuację, może być pojawienie się torbieli. Wówczas nasze dziąsło puchnie, a my odczuwamy ból i dyskomfort podczas połykania i mówienia. I znowu trafiamy do gabinetu stomatologa z bólem. W taki przypadku również wykonanie zdjęcia RTG zęba jest pierwszym krokiem diagnostycznym. Umożliwia ono bowiem dokonanie oceny rozmiaru istniejącego zakażenia, a następnie podjęcie odpowiedniego leczenia.

Zdjęcie rentgenowskie przed ekstrakcją zęba

Kiedy jeszcze jest potrzebne badanie RTG zęba?

Jak tłumaczy stomatolog z Kliniki Unimedex w Szczecinie: "Zdjęcie rentgenowskie z pewnością konieczne jest przed planowanym zabiegiem ekstrakcji zęba. Pozwala ono nam na wnikliwą obserwację korzeni. Ta zaś umożliwia wstępne zaplanowanie zabiegu oraz określenie jego stopnia trudności zabiegu. Jest to niezwykle istotne w przypadku zębów takich jak ósemki, inaczej nazywane zębami mądrości. Zęby te u niektórych osób muszą zostać usunięte, a często zdarza się, że ich korzenie są długie i dość mocno pokręcone. Zdjęcie RTG pomaga nam wówczas w doborze i zastosowaniu odpowiednich metod oraz właściwych narzędzi".

Gdzie najlepiej jest robić zdjęcie RTG zęba?

Jeszcze do niedawna wielu dentystów kierowało swoich pacjentów na zdjęcie rentgenowskie do placówek zewnętrznych. Obecnie każdy profesjonalny i nowoczesny gabinet stomatologiczny wyposażony jest w odpowiednią aparaturę do wykonywania zdjęć RTG. Dlatego też najlepiej jest od razu wybrać taki gabinet. Wówczas możemy wszystkie nasze sprawy załatwić w jednym miejscu, bez konieczności odwiedzania zewnętrznych pracowni RTG.

Kontakt

Clpik-studio.pl
ul. Bursztynowa 31
20-576 Lublin
tel.
606 28 10 23
tel:
81 473 2011
email:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 

 

Informacje

Serwis Clipik-studio.com.pl jest własnością firmy Sitte.pl. Wszystkie zamieszczone artykuły oraz materiały są chronione prawami autorskimi i nie można ich kopiować bez zgody naszej firmy. Jeżeli mają Państwo ciekawe materiały i chcą je opublikować na łamach serwisu prosimy o kontakt poprzez formularz kontaktowy lub pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Jesteśmy na: