Piwowarstwo ma swoje korzenie już w średniowieczu. Liczba osób, które się nim zajmują ciągle wzrasta. Jednak uwarzenie dobrego piwa to prawdziwa sztuka. Aby to zrobić, trzeba posiadać szeroką wiedzę na temat tego alkoholu. Dlatego też nie każdy, kto próbuje warzyć piwo odniesie sukces. A zatem, po czym poznać dobrego piwowara? Poznaj więcej szczegółów.

Kim jest piwowar?

Piwowar, inaczej zwany browarnikiem, to bardzo ważna osoba w browarach. Musi ona mieć dużą wiedzę na temat warzenia piwa, aby móc sprawować kontrolę nad całym procesem produkcji. To on jest odpowiedzialny za efekt, czyli m.in. smak alkoholu. Odpowiada także za takie kwestie jak dokumentacja technologiczna czy dopracowywanie i wymyślanie nowych receptur. Dlatego też powinien wiedzieć, jakie są aktualne trendy dotyczące piwa. Często wymaga się od niego również wykształcenia kierunkowego, bo na jego stanowisku ma znaczenie wiedza zarówno praktyczna, jak i teoretyczna. Krótko mówiąc – browar, który chce produkować piwo dobrej jakości, musi zatrudnić piwowara z prawdziwego zdarzenia.

Piwowarem nazywa się również osobę, która warzy piwo samodzielnie w domu. Jednak w tym przypadku odpowiedzialność nie jest tak duża, bo produkuje się alkohol jedynie na własne potrzeby. Można zatem pozwolić sobie na swobodę i eksperymentowanie, aby odkrywać nowe, zaskakujące smaki.

Czym charakteryzuje się dobry piwowar?

Dobry piwowar to przede wszystkim człowiek wykształcony w kwestii produkcji piwa. Powinien posiadać dużą wiedzę na ten temat – zarówno teoretyczną, jak i praktyczną.
W browarze, gdzie piwo jest produkowane często na ogromną skalę, nie można pozwolić sobie na błędy, bo spowoduje to duże straty.

Dobry piwowar to również ktoś, kto traktuje swoją pracę poważnie. Powinien on przykładać się do swoich obowiązków – w końcu sprawuje bardzo odpowiedzialną rolę w browarze. Nie może pozwolić sobie na niedociągnięcia i niedopatrzenia.

Dobrego piwowara można poznać również po jego produktach. Jakość piwa wiele mówi na temat wiedzy, doświadczenia i rzetelności osoby, która je warzyła. Czasem piwowarzy są doceniani przez krytyków na konkursach i festiwalach. Przykładem jest Browar Pilsweizer, który ma na swoim koncie liczne wyróżnienia. W 2019 r. piwo Pilsvar Grybów z tego browaru, zdobyło 3. miejsce w kategorii Piwa jasne w stylu European Lager o ekstrakcie 11–12,9° Plato na najstarszym festiwalu piwnym w Polsce, czyli na 49. Ogólnopolskim Święcie Chmielarzy i Piwowarów, Chmielaki Krasnostawskie.

Piwo z danego browaru jest najlepszą wizytówką jego pracowników. Dlatego też warto ufać nagradzanym piwowarom i próbować ich wyrobów. Oczywiście, że to, czy alkohol komuś posmakuje, zależy od jego własnego gustu – a o gustach się przecież nie dyskutuje. Jednak piwo z nagradzanych browarów to również gwarancja jego wysokiej jakości. Zaufaj ekspertom i wybieraj piwo pochodzące od dobrych piwowarów.

 

Kontakt

Clpik-studio.pl
ul. Bursztynowa 31
20-576 Lublin
tel.
606 28 10 23
tel:
81 473 2011
email:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 

 

Informacje

Serwis Clipik-studio.com.pl jest własnością firmy Sitte.pl. Wszystkie zamieszczone artykuły oraz materiały są chronione prawami autorskimi i nie można ich kopiować bez zgody naszej firmy. Jeżeli mają Państwo ciekawe materiały i chcą je opublikować na łamach serwisu prosimy o kontakt poprzez formularz kontaktowy lub pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Jesteśmy na: