Gdy tuleje maszyny są zużyte, maszyna musi być naprawiana. Tulejowanie maszyn to prosty i ekonomiczny sposób na przywrócenie sprawności maszyn bez konieczności zakupu nowego sprzętu.

Co to są tuleje?

Tuleja jest łożyskiem ślizgowym, które zostało zaprojektowane tak, aby wytrzymać duże obciążenia i wysokie poziomy naprężeń. Łożysko składa się z dwóch pierścieni, pomiędzy którymi znajduje się wewnętrzna warstwa ślizgowa. Ta warstwa ślizgowa jest zwykle wykonana z tworzywa sztucznego lub brązu. Twardość użytego materiału określa nośność łożyska.

Istnieje wiele różnych rodzajów tulei, które mogą być stosowane w maszynach budowlanych. Najczęściej spotykane rodzaje to:

 • tuleje gumowe;
 • tuleje z tworzyw sztucznych;
 • tuleje kompozytowe;
 • tuleje z brązu;
 • tuleje kompozytowe stal/brąz (lub tuleje z brązu z oparciem stalowym);
 • tuleje dzielone stalowe.

tuleje 01

Tulejowanie otworów, wymiana tulei – korzyści

Główną zaletą wymiany tulei jest to, że poprawia ona wydajność przy jednoczesnym znacznym obniżeniu kosztów konserwacji. Wymiana zużytych tulei pomaga również zapobiegać uszkodzeniom innych części, co prowadzi do znacznych oszczędności na kosztach napraw i wydłuża żywotność drogich części. W rezultacie, odnowione maszyny mogą pracować wydajnie przez wiele lat.

Serwis naprawy maszyn

Serwis naprawy maszyn ma duże doświadczenie w dziedzinie tulei maszynowych i chętnie pomoże we wszystkich problemach związanych z tą usługą.

Prawidłowo wyregulowane i konserwowane łożysko jest niezwykle ważne dla niezawodności maszyn lub urządzeń w ogóle. W wyniku naprężeń, którym są poddawane, łożyska często ulegają uszkodzeniu, a ich funkcjonalność spada.

Serwis naprawy maszyn oferuje:

 • demontaż sworzni i wymianę wałka zębnika - demontaż zębnika w maszynach
 • naprawa wybijanych otworów,
 • rekonstrukcję otworów pod wymiary łożysk
 • wiercenie otworów pod uszczelki,
 • obróbkę nietypowych tulei z kanałami smarnymi oraz toczenie pod uszczelki,
 • napawanie otworów na wymiar nominalny.
 • dopasowanie nietypowych sworzni z zabezpieczeniami i układem smarowania.

Z maszyną w dobrym stanie pracuje się z przyjemnością. Podstawowa konserwacja nie jest trudna, ale jeśli chodzi o bardziej kompleksowe naprawy i renowacje, będziemy potrzebowali pomocy eksperta. Serwis maszyn ma doświadczenie w naprawie szerokiej gamy maszyn. Oznacza to, że jeśli mamy maszynę, która wymaga naprawy, warto skontaktować się z doświadczonym serwisem, a ten zadba o to, by maszyna wróciła do formy.

tuleje 02

Cena nowych tulei

Cena tulei może być bardzo różna. Wszystko zależy od danej maszyny i nakładu pracy. Jeśli interesuje nas wycena, najlepiej zadzwonić do serwisu. Zobaczymy wtedy ile dokładnie będzie kosztowała naprawa naszego modelu maszyny.

Na naprawy serwis udziela gwarancji. Dotyczy to zarówno nowych części, które montuje, jak i robocizny. Jeśli coś jest nie tak z pracą, którą wykona lub z częściami, których używa, naprawi to bez żadnych kosztów.

Jakie oznaki sugerują, że tuleje uległy nadmiernemu zużyciu?

Zużycie tulei jest stałym problemem w eksploatacji maszyn budowlanych. Tuleje służą do połączenia wysięgnika, ramienia i łyżki z nadwoziem pojazdu. Przejmują one obciążenia wynikające z ruchu i zapewniają pewien poziom tłumienia dla części składowych. Podczas prac budowlanych tuleje narażone są na duże obciążenia. Może to powodować ich stosunkowo szybkie zużywanie się.

Możliwe oznaki zużycia tulei obejmują:

 • Odgłosy chrupania podczas pracy;
 • Zwiększony poziom wibracji;
 • Trudności w poruszaniu się podczas skręcania, ruszania i zatrzymywania;
 • Uszkodzenie innych elementów na skutek nadmiernego ruchu.

Jeśli wystąpi którykolwiek z tych problemów, należy zlecić kontrolę maszyny budowlanej profesjonaliście z serwisu maszyn. Fachowiec będzie w stanie szybko zdiagnozować problem i wymienić zużyte tuleje.

Artykuł powstał przy współpracy z serwisem maszyn budowlanych https://hydroserwishs.pl/

Kontakt

Clpik-studio.pl
ul. Bursztynowa 31
20-576 Lublin
tel.
606 28 10 23
tel:
81 473 2011
email:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 

 

Informacje

Serwis Clipik-studio.com.pl jest własnością firmy Sitte.pl. Wszystkie zamieszczone artykuły oraz materiały są chronione prawami autorskimi i nie można ich kopiować bez zgody naszej firmy. Jeżeli mają Państwo ciekawe materiały i chcą je opublikować na łamach serwisu prosimy o kontakt poprzez formularz kontaktowy lub pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Jesteśmy na: