W  biurach projektowych i architektonicznych, zakładach poligraficznych oraz wielu innych miejscach, gdzie wymagane jest tworzenie obrazów na dużych powierzchniach, zamiast standardowych drukarek spotkamy plotery. Nowoczesne plotery to zaawansowane technologicznie urządzenia peryferyjne komputerów, które umożliwiają nanoszenie grafiki i tekstu na papier w bardzo dużym formacie.

Papier do plotera

Ploter różni się od większości biurowych urządzeń drukujących nie tylko pokaźnymi wymiarami. Inaczej wygląda też jego zasada działania. Ponieważ plotery pracują bardzo szybko, podawanie podłoża w arkuszach groziłoby częstym zacinaniem się maszyny, przesuwaniem papieru, jego marszczeniem i zaginaniem.

"Problemy wynikające z szybkiej pracy plotera i konieczności podawania podłoża w równie dużym tempie, rozwiązało zastąpienie tradycyjnych arkuszy papierem w roli – mówi ekspert z firmy ZiZaKo. W większości ploterów druk odbywa się z roli na rolę. To znaczy, że podłoże do zadruku podawane jest do urządzenia przez rozwijanie roli, po czym zadrukowany  papier jest automatycznie zawijany w nową rolę od razu po przejściu przez ploter".

Nie jest to jedyne z dostępnych rozwiązań. Do pracy z grubymi i sztywnymi podłożami wykorzystuje się plotery drukujące na płasko. Z taką technologią spotykamy się jednak zdecydowanie rzadziej. Drukowanie z roli jest znacznie szybsze i bardziej precyzyjne, a ponadto gotowe wydruki w rolach łatwo jest transportować.

Wybieramy papier do plotera

Wybór papieru do plotera zaczynamy od ustalenia sposobu zadruku i wymiarów. Zatem najpierw trzeba zdecydować czy szukamy arkuszy, czy – co znacznie bardziej prawdopodobne – papieru do ploterów w roli. Następnie należy określić, jakie wymiary papieru będą potrzebne.

Wielkość powierzchni do zadruku uzależniona jest od modelu plotera. Przykładowo, ploter HP DesignJet T120 pozwala na zadruk podłoża o szerokości do 610 mm. Zatem z tym konkretnym urządzeniem możemy pracować na papierze szerokości odpowiadającej arkuszowi formatu A1+. Dysponując ploterem jeszcze pokaźniejszych rozmiarów, możemy z powodzeniem tworzyć wydruki wielkoformatowe, a dostępna oferta papieru oferuje produkty o szerokości nawet 1524 mm.

Kiedy wiesz już, jakiej szerokości papieru potrzebujesz, czas przyjrzeć się bliższej specyfikacji poszczególnych pozycji w ofercie dostawcy. Sprawdź przede wszystkim, czy dany produkt jest odpowiedni pod względem gramatury. Im wyższa gramatura, tym większa gęstość, a zarazem grubość papieru.

To, jaka gramatura papieru do plotera jest potrzebna, może być uzależnione od projektu. Jednak podpowiedzią zawsze będzie specyfikacja techniczna urządzenia drukującego. Znajdziesz w niej informacje na temat zalecanych parametrów materiałów eksploatacyjnych, w tym również papieru.

Ostatnią już cechą, na którą wypada zwrócić uwagę, jest wygląd papieru. Papiery do ploterów różnią się między sobą nasyceniem bielą oraz sposobem wykończenia powierzchni. W zależności od wymogów danego projektu możesz wybierać podłoża w różnych odcieniach bieli, a także rozmaitych fakturach, od satyny po mat.

Kontakt

Clpik-studio.pl
ul. Bursztynowa 31
20-576 Lublin
tel.
606 28 10 23
tel:
81 473 2011
email:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 

 

Informacje

Serwis Clipik-studio.com.pl jest własnością firmy Sitte.pl. Wszystkie zamieszczone artykuły oraz materiały są chronione prawami autorskimi i nie można ich kopiować bez zgody naszej firmy. Jeżeli mają Państwo ciekawe materiały i chcą je opublikować na łamach serwisu prosimy o kontakt poprzez formularz kontaktowy lub pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Jesteśmy na: