Każdy programista lub tester pracujący z danymi często natyka się na problem sprawdzenia poprawności realizowanych zadań. Niestety ręczne wpisanie kilku zestawów zaczerpniętych z najbliższego otoczenia to bardzo nietrafiona metoda sprawdzania poprawności mechanizmów.

Profesjonalne testowanie aplikacji wymaga opracowania pewnej metodyki testów, odpowiednich zestawów danych, a także odpowiedniej ilości zarówno prawidłowych jak i wadliwych zestawów. Zadaniem testera nie jest potwierdzenie poprawności lecz znalezienie nieprawidłowości mechanizmu. Tylko takie podejście pozwala na rzetelne przeprowadzenie testów aplikacji czy struktury bazy i dopiero pomyślne przejście przez wszystkie zaplanowane testy pozwala na uznanie mechanizmu za prawidłowo przetestowany.

Co to jest generator danych testowych?

Generator danych testowych to specjalistyczne narzędzie programowe, wykorzystywane bardzo często przez programistów, które generuje losowe, pozorowane dane do wykorzystania w testowaniu aplikacji. Generowane dane mogą być zarówno prawidłowe, błędne jak i mieszane. Wszystko zależy od ich przeznaczenia. Dane błędne lub mieszane służą przetestowaniu mechanizmu walidacji.

Generator danych testowych jak PSESEL czy numerów telefonów jest często wykorzystywany do testowania aplikacji, aplikacji webowych, baz danych, stron internetowych czy formularzy. Systemy takie wymagają zazwyczaj dużej ilości danych do sprawdzenia poprawności działania, sortowania, wyszukiwania czy wspomnianej już walidacji.

Generatory danych testowych mogą być używane do tworzenia:

  • danych całkowicie losowych jak tekst
  • danych losowych w wyznaczonych ramach długości lub struktury znaków – np. numer telefonu. Do ich generowania określa się ilość znaków wchodzących w zakres danego typu pola, ich rodzaj – cyfry, spacje, myślniki.
  • danych słownikowych jak np. imiona
  • danych ustrukturyzowanych jak np. NIP lub PESEL. Aby generator taki mógł prawidłowo wykonać zadanie musi rozumieć strukturę generowanych danych. Aby np. wygenerować PESEL określa się znaczenie każdego znaku danych np. dzień, miesiąc, rok oraz występujące zależności jak suma kontrolna. Pozwala to na generowanie losowych jednak prawidłowych pod względem składni danych testowych.
  • zestawów danych strukturyzowanych jak np. para płeć / numer pesel przypisany do danej płci

Kontakt

Clpik-studio.pl
ul. Bursztynowa 31
20-576 Lublin
tel.
606 28 10 23
tel:
81 473 2011
email:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 

 

Informacje

Serwis Clipik-studio.com.pl jest własnością firmy Sitte.pl. Wszystkie zamieszczone artykuły oraz materiały są chronione prawami autorskimi i nie można ich kopiować bez zgody naszej firmy. Jeżeli mają Państwo ciekawe materiały i chcą je opublikować na łamach serwisu prosimy o kontakt poprzez formularz kontaktowy lub pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Jesteśmy na: