Właściwa realizacja każdego z elementów etapu izolacji ścian oraz odpowiedni dobór materiałów ma kluczowy wpływ na właściwości cieplne budynku a co za tym idzie również na koszty ogrzewania. Na rynku znajdziemy najpopularniejszy styropian biały i cieszący się coraz większą popularnością styropian szary.

Dobry styropian to taki, który będzie miał właściwe parametry techniczne . Czym tak naprawdę są i co oznaczają parametry. Skąd będziemy wiedzieli że styropian szary lepiej się nada do ocieplenia fasady niż biały EPS? Odpowiedź na te pytania znajduje się poniżej.

Przy wyborze styropianu przede wszystkim należy się kierować współczynnikiem przewodzenia ciepła potocznie zwanym lambdą. To właśnie on decyduje o tym jakie będą starty ociepla, na ile będzie skuteczna izolacja jaką wykonamy na ścianach czy tez innych elementach konstrukcyjnych budynku. Ten parametr decyduje również o tym jaką grubość izolacji możemy zastosować w stosunku do różnych odmian stosowanych przy wykonywaniu izolacji. Lambda jest oczywiście różna dla różnego rodzaju produktów.

Współczynnik przewodzenia ciepła nie jest jedynym parametrem na który inwestor powinien zwrócić uwagę. Dodatkowymi wskaźnikami są jeszcze parametry wytrzymałościowe, fizykomechaniczne. Mamy tu na myśli zginanie jak również wytrzymałości na rozciąganie. Te parametry określone są w karcie technicznej. Dzięki temu możemy porównywać je przy wyborze danych odmian styropianu czy to styropian szary czy biały.

Inwestor może sam zdecydować o wyborze producenta styropianu. Zasadniczym dokumentem, który określa jaki rodzaj styropianu należy zastosować przy wykonaniu izolacji jest projekt. To on narzuca odmianę i parametry materiałowe. Nie powinno się stosować styropianu a parametrach niższych niż te zawarte w projekcie. Warto również skontaktować się z działem technicznym wybranych producentów w celu skonsultowania czy taka odmiana będzie spełniała wymogi projektowe. W ten sposób ograniczamy stary ciepła w budynku.

Fakt że styropiany zazwyczaj wyglądają tak samo, pomimo dużej liczby producentów na rynku, nie świadczy o tym ze tak samo spełnią swoje funkcje . Przede wszystkim należy zwracać uwagę na zapisy kart technicznych i parametry zawarte na opakowaniu. To właśnie te wskaźniki decydują o skuteczności izolacji i ewentualnych oszczędnościach wynikających z zastosowania wybranego styropianu.

Kontakt

Clpik-studio.pl
ul. Bursztynowa 31
20-576 Lublin
tel.
606 28 10 23
tel:
81 473 2011
email:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 

 

Informacje

Serwis Clipik-studio.com.pl jest własnością firmy Sitte.pl. Wszystkie zamieszczone artykuły oraz materiały są chronione prawami autorskimi i nie można ich kopiować bez zgody naszej firmy. Jeżeli mają Państwo ciekawe materiały i chcą je opublikować na łamach serwisu prosimy o kontakt poprzez formularz kontaktowy lub pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Jesteśmy na: