Celem dobrego systemu dachowego jest utrzymanie dachu w suchym stanie. Jeśli dach zamoknie może wytworzyć się "blistering" czyli wybrzuszenie w powierzchni. To z kolei może spowodować problemy wewnątrz budynku jak zmoczenie instalacji, plamy na ścianach i suficie. Warto pamiętać że dobry producent papy to dobry produkt wysokiej jakości, który zabezpieczy przed wilgocią.
Wilgoć może także być przyczyną degradacji dachu i powodować rozwarstwienie oraz gnicie drewna. Prace należy zawsze zaczynać na suchym dachu. Jeśli wilgoć jest obecna, należy wstrzymać układanie warstw do wyschnięcia.
Ponieważ przecieki mają miejsce zazwyczaj w krytycznych miejscach jak kosze, otwory na kominy, hydraulikę czy okna dachowe takie miejsca wymagają dodatkowej ochrony jaką może zapewnić papa podkładowa.
Na rynku znajdziemy wiele firm, które produkują zarówno papę podkładową z powierzchnią granulowaną jak i gładką. Warto pamiętać że dobry producent papy to taki, który oferuje produkty wysokiej jakości.
Wybór pomiędzy papą granulowaną a gładką zależy od preferencji. Oba te produkty wykonują takie samo, bardzo ważne zadanie.
Jak zatem zainstalować papę podkładową?
Przed zamocowaniem należy upewnić się, że powierzchnia dachu jest czysta. Dla zwiększenia bezpieczeństwa i wygody pracy, przycinamy papę na paski o długości 3-6 metrów a następnie mocujemy krawędź rolki przy krawędzi dachu i dopasuj długość papy do okapu. Papa powinna być zainstalowana wzdłuż krawędzi obróbek i okapu.
Zaczynamy od oderwania folii ochronnej z tyłu papy. Odrywając folię upewnij się, że ułożenie papy jest cały czas właściwe. Poprawki należy wykonywać zanim papa przyklei się na stałe.
Można także zamocować papę pod lub nad krawędzią obróbek blacharskich. Jest to rozwiązanie, które ochroni dach przed skutkami oblodzenia ponieważ zakryte będzie łączenie obróbki z dachem. Jeśli zdecydujemy się na taką metodę, należy sie upewnić że cała papa przykryta jest obróbką blacharską, ponieważ materiał ten nie może być na stałe wystawiony na działanie słońca.
Przy instalowaniu przy oknach, kominach itd. najpierw należy umieścić papę tak, by wystarczająco pokrywała dach i pionową powierzchnię. Następnie instalujemy obróbkę na papie.
Dodatkowo papa może myć zamocowana na wiatrownicach, w koszach i gdziekolwiek tam, gdzie wymagana jest dodatkowa ochrona od deszczu i lodu.
Niektórzy wykonawcy nie instalują papy podkładowej w miejscach krytycznych ale certyfikowani wykonawcy używają papy jako dodatkowej obróbki dla większej ochrony w krytycznych miejscach występowania przecieków.