Istota filatelistyki to kolekcjonowanie, odkrywanie, gromadzenie. To, co gromadzi filatelista, definiuje się nazwą walorów filatelistycznych. Z jakiej przyczyny walor? Skutkiem tego, że każdy szczegół zbioru ma dla jego właściciela określoną wartość.

Gama walorów filatelistycznych jest wyjątkowo bogata. Z niektórymi natknąć możemy się niemal na co dzień. Będą to tak popularne walory, jak listy, znaczki bądź stemple pocztowe. Część z tych walorów znaleźć zdołamy nieomal w każdym zbiorze, poniektóre – wyłącznie w tych w największym stopniu wyspecjalizowanych kolekcjach. Walory te zróżnicowane są też odnośnie do wartości: spotykamy i te, które są bardzo tanie, jak i takie, za które należy zapłacić majątek.

Walory filatelistyczne dzielimy na walory pocztowe, półpocztowe oraz pozapocztowe.
Walory pocztowe są publikowane na mocy uprawomocnień pocztowych. Przeznaczone są dla wewnętrznej lub zewnętrznej służby pocztowej w związku z przesyłaniem listów. Są to w zasadzie znaczki pocztowe, całostki (czyli karty i koperty pocztowe), stemple, nalepki polecenia.Walory półpocztowe to wytwory, które zostały wyprodukowane przez inne organy, lecz są użytkowane w obrocie pocztowym za zgodą władz pocztowych. Są to między innymi etykietki na loty specjalne, stemple dodatkowe, całostki z reprintami.
Walory pozapocztowe fabrykowane są w nawiązaniu do działalności poczty, lecz bez jej oficjalnego udziału. Mogą to być szkice znaczków, próby poligraficzne jak również pamiątki wydawane przez instytucje filatelistyczne.
Aby walory filatelistyczne zaaprobować za pełnowartościowe, muszą one podołać wielu wymaganiom. Nie mogą być zgięte ani poplamione. Defektowy walor filatelistyczny nie posiada realnie żadnej wartości.

Dużym wydawcą walorów filatelistycznych jest poczta, zaś wynika to głównie z funkcji wykonywanych przez tę instytucję. Onegdaj filateliści gromadzili możliwie wszystko, co było jakkolwiek związane z aktywnością poczty jako instytucji która zajmuje się dostarczaniem wysyłek. Nastawienie to uległo jednakowoż ostatnimi czasy metamorfozie, zważywszy na to, iż współcześnie zadania poczty są coraz bardziej różnorodne.

Kontakt

Clpik-studio.pl
ul. Bursztynowa 31
20-576 Lublin
tel.
606 28 10 23
tel:
81 473 2011
email:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 

 

Informacje

Serwis Clipik-studio.com.pl jest własnością firmy Sitte.pl. Wszystkie zamieszczone artykuły oraz materiały są chronione prawami autorskimi i nie można ich kopiować bez zgody naszej firmy. Jeżeli mają Państwo ciekawe materiały i chcą je opublikować na łamach serwisu prosimy o kontakt poprzez formularz kontaktowy lub pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Jesteśmy na: