Róże ogrodowe są jednym ze szczególnie lubianych kwiatów ozdobnych na całej kuli ziemskiej. Istnieje mnóstwo rozmaitych typów i gatunków, natomiast ich pielęgnacja wymaga pewnej wiedzy i umiejętności. W tym artykule omówimy różnorodne rodzaje róż ogrodowych i metody ich pielęgnacji. Pośród róż ogrodowych znajduje się mnóstwo pociągających gatunków, i każda z nich ma swoje własne wymagania w kwestii pielęgnacji. Nadzwyczaj słynne odmiany to:

Róże wielkokwiatowe: Te róże mają spore, wypełnione kwiaty o rozmaitych kolorach. Uznawane są za bardziej podatne na choroby aniżeli inne gatunki i potrzebują systematycznej opieki.

Róże pnące wybijają w długie pędy, które mogą rosnąć nawet do kilku metrów. Są one znakomite do zakrywania altan, ogrodzeń i kratek.

Róże miniaturowe: Te róże charakteryzują malutkie kwiaty i są zwykle niższe niż inne odmiany, co czyni je idealnymi do uprawy w pojemnikach albo na małych działkach.

Róże na pniu są przycięte i trzymane jako niewielkie drzewka. Są one nierzadko stosowane do kreowania dekoracyjnych miejsc w ogrodach.

Róże parkowe to w większości wypadków spore i nadzwyczajne rośliny, świetne do uprawy w dużych zieleńcach i parkach. Mają one zazwyczaj zdecydowany zapach oraz znaczną liczbę kwiatów na każdym pędzie. Róże parkowe potrzebują częstej opieki, takiej jak cięcie i podlewanie, ażeby utrzymać ich wigor i ładną prezencję.

Róże rabatowe to przeważnie niewielkie typy róży ogrodowej, idealne do uprawy w klombach, rabatach i donicach. Są one nierzadko w wyższym stopniu odporne na choroby niż inne odmiany i wymagają mniej opieki. Róże rabatowe zazwyczaj kwitną przez cały sezon wegetacyjny, natomiast ich barwne kwiaty są znakomite do tworzenia pięknych kompozycji kwiatowych na rabacie.

Chcąc uprawiać róże ogrodowe, trzeba przygotować odpowiednie miejsce w ogrodzie. Róże wymagają słonecznego stanowiska, lecz zarazem znakomicie rozkwitają w glebie o umiarkowanej wilgotności. Gleba powinna być dobrze przepuszczalna oraz zasobna w składniki odżywcze.

W toku sadzenia róży trzeba pamiętać, iż korzenie powinny być umiejscowione na głębokości w przybliżeniu 7/8 cm. Po posadzeniu róży trzeba systematycznie podlewać ją hojnie w ciągu pierwszego miesiąca, aby ułatwić ukorzenienie w nowym miejscu.

W ciągu sezonu wegetacyjnego róże potrzebują regularnego podlewania i nawożenia, nawozimy do lipca. Wypada też regularnie przycinać uschnięte kwiaty i słabowite pędy, by stymulować nowy przyrost. W okresie zimowym powinno się dodatkowo zabezpieczyć rośliny przed mrozem, stosując kopczyki.

Reasumując róże ogrodowe to cudowne i lubiane rośliny, jakie można uprawiać w rozlicznych odmianach i ogrodach. Wymagają one odpowiedniego podejścia a także zaangażowania, jakkolwiek z dobrą opieką, róże mogą stać się chlubą każdego ogrodu. obojętnie, czy pragniesz uprawiać róże parkowe, rabatowe, pnące, bądź miniaturowe, pamiętaj o odpowiednim doborze stanowiska, systematycznym nawadnianiu, nawożeniu i przycinaniu krzewów.

Kontakt

Clpik-studio.pl
ul. Bursztynowa 31
20-576 Lublin
tel.
606 28 10 23
tel:
81 473 2011
email:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 

 

Informacje

Serwis Clipik-studio.com.pl jest własnością firmy Sitte.pl. Wszystkie zamieszczone artykuły oraz materiały są chronione prawami autorskimi i nie można ich kopiować bez zgody naszej firmy. Jeżeli mają Państwo ciekawe materiały i chcą je opublikować na łamach serwisu prosimy o kontakt poprzez formularz kontaktowy lub pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Jesteśmy na: