Balustrady, chociaż na pierwszy rzut oka mogą jawić się jedynie dekoracyjnym elementem budynku, pełnią nader znaczącą funkcję, zapewniając bezpieczeństwo jego mieszkańców. Są to konstrukcje zabezpieczające, które ustanawiają ochronę przed upadkiem z wysokości, a ich instalacja jest wymagana w wypadku schodów, balkonów, jak również wszelakich innych miejsc, gdzie możliwe jest niebezpieczeństwo upadku.

Zgodnie z krajowym prawem budowlanym, wszystkie miejsca, w jakich istnieje możliwość upadku z wysokości powyżej jednego metra, muszą być zaopatrzone w balustrady. Mają one gwarantować bezpieczeństwo, a ich struktura musi być na tyle wytrzymała, aby mogła przeciwdziałać ewentualnym siłom, które mogłyby na nie oddziaływać. Minimalna wysokość balustrady to 1,1 metra, a odległość pomiędzy modułami pionowymi nie powinna przekraczać 12 cm, żeby zapobiec przeciskaniu się przez nie, w szczególności przez małe dzieci.

Chociaż balustrady mają przede wszystkim funkcje użyteczne, nie sposób nie pamiętać o ich aspekcie estetycznym. Mogą one bowiem istotnie wpływać na image całego budynku, wkomponowując się w jego charakter, czy to nowoczesny, minimalistyczny, lub tradycyjny. Materiały, z jakich są wykonane, mogą być różnorodne, począwszy od stali nierdzewnej, przez szkło, aż po drewno czy kute żelazo. Wszystko zależy od preferencji właściciela jak również całościowej koncepcji stylistycznej budynku budynku. Aczkolwiek balustrady ze stali nierdzewnej są w każdym wypadku dobrym wyborem.

Reasumując, balustrady to detal, jaki spełnia kluczową funkcję w każdym domu. Balustrady są nie tylko obowiązujące z punktu widzenia zapisów prawa, ale przede wszystkim gwarantują bezpieczeństwo mieszkańcom, jak również mogą tworzyć istotny element estetyczny. Odpowiedni dobór balustrad może przyczynić się do podkreślenia stylu budynku i podwyższenia jego atrakcyjności.

Kontakt

Clpik-studio.pl
ul. Bursztynowa 31
20-576 Lublin
tel.
606 28 10 23
tel:
81 473 2011
email:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 

 

Informacje

Serwis Clipik-studio.com.pl jest własnością firmy Sitte.pl. Wszystkie zamieszczone artykuły oraz materiały są chronione prawami autorskimi i nie można ich kopiować bez zgody naszej firmy. Jeżeli mają Państwo ciekawe materiały i chcą je opublikować na łamach serwisu prosimy o kontakt poprzez formularz kontaktowy lub pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Jesteśmy na: