Etykieta, zrozumiana jako zestaw norm i zasad dowodzących naszym postępowaniem w społeczeństwie, nie sprowadza się w tej chwili tylko do otoczenia rzeczywistego. W internetowej rzeczywistości, w jakiej co chwila budujemy stosunki, komunikujemy się i realizujemy transakcje , występouje też charakterystyczna etykieta cyfrowa. To zestaw reguł ułatwiających odgadnięcie, jakim sposobem postępować w internetowym świecie, ażeby byli postrzegani jako osoby wytrawne, poważne i układne. W niniejszym artykule opiszemy, dlaczego etykieta cyfrowa jest tak ważna i które wytyczne warto wziąć w rachubę, surfując po wirtualnych przestrzeniach.

Transformacja cyfrowego wizerunku

Niepoprawne zachowanie w necie ma realne efekty w naszym życiu. Amatorskie wpisy na mediach społecznościowych mogą wywrzeć wpływ na naszą karierę, a niewłaściwy ton w mejlach zdoła zaszkodzić naszym stosunkom zawodowym i osobistym. Powinno się uzmysłowić sobie, że w w intrnecie pozostajemy zapamiętani przez naszą obecność i wypowiedź, co w całości komponuje naszą "cyfrową wizytówkę".

Reguły dobrego zachowania online

Netykieta, czyli zespół norm etykiety funkcjonujących w necie, obejmuje kilka zasadniczych instrukcji. Przede wszystkim, zawsze powinno się pomnieć, że po drugiej stronie monitora znajduje się człowiek. Bezimienność, jaką proponuje internet, nie jest zachętą do niepoprawnego zachowania. Prócz tego, baczmy na formę i ton naszych wiadomości. Zastosowanie kapitalików jest rozważane jako pokrzykiwanie, a przesadne stosowanie emotikonek może być odbierane jako nieodpowiednie lub nieprofesjonalne.

Odpowiedzialność i prywatność online

Dodatkowym kluczowym wymiarem sprawy jest przedmiot prywatności, zarówno własnej, jak i osób, z jakimi wymieniamy informacje. Przedtem nim coś zamieścimy bądź podzielimy, pomyślmy, czy te wiadomości są stosowne do publicznego udostępnienia. Zabezpieczenie danych wrażliwych to nie zaledwie zobowiązanie przepisami, ale też czynnik stosownej savoire vivre w sieci.

Istotność etykiety cyfrowej rośnie wspólnie z naszą narastającą działalnością w w necie. Przyjęcie zasad netykiety, zrozumienie wpływu naszego wirtualnego wizerunku na życie w rzeczywistości a także dbałość o prywatność stanowią elementy, jakie każdy odbiorca internetu winien pojąć i wdrażać. Powyższe reguły są nie jedynie wyznacznikiem naszej kompetencji, ale również przejawem poszanowania pozostałych użytkowników sieci.

Kontakt

Clpik-studio.pl
ul. Bursztynowa 31
20-576 Lublin
tel.
606 28 10 23
tel:
81 473 2011
email:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 

 

Informacje

Serwis Clipik-studio.com.pl jest własnością firmy Sitte.pl. Wszystkie zamieszczone artykuły oraz materiały są chronione prawami autorskimi i nie można ich kopiować bez zgody naszej firmy. Jeżeli mają Państwo ciekawe materiały i chcą je opublikować na łamach serwisu prosimy o kontakt poprzez formularz kontaktowy lub pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Jesteśmy na: