Z całkowitą otwartością możemy zakomunikować, że teraz żyjemy w szczególnych czasach.

Od samego początku powstania pandemii masa osób musiało podjąć codzienną walkę z siejącym się wirusem oraz zmierzyć się z wynikającymi z tego kłopotami. Wypada tu na początek pomyśleć o lekarzach, personelu medycznym jak również operatorach sektora pogrzebowego. W tak nieoczekiwanej i niestereotypowej sytuacji, jak pandemia, osoby takie objawiają symptomy wątpliwości wskutek znacznego poziomu niebezpieczeństwa zakażenia się wirusem od pacjentów, gdzie trzeba liczyć się z licznymi faktorami, które zdołają przyczynić się do powstania Zespołu Stresu Pourazowego.

Dostrzec można specyficzne objawy predykcyjne, które dotyczą zdrowia psychicznego ratowników doświadczających traumatycznych zdarzeń: bliskość, czas trwania i intensywność wystawiania się na zarażenie. Przy tym trzeba dodać wyczerpujące zmiany, dużą ilość pacjentów skierowanych do leczenia oraz destabilizacja życia rodzinnego.W takich przypadkach stosowane są dwa rodzaje wytłumaczeń:1. Objaśnienia poznawcze, które polegają na identyfikowaniu się z ofiarą.2. Objaśnienia emocjonalne: empatia, zarażenie emocjonalne, trudności z zachowaniem dystansu.Na szczęście mogą również wydarzać się korzystne efekty psychologiczne: pozytywne odczucia związane z poczuciem dumy oraz lepszym wartościowaniem siebie.

Natomiast separacja społeczna spowodowana kwarantanną czy oddalenie od bliskich w obawie przed zarażeniem wirusem mogą nadgonić negatywne symptomy: zmartwienie, silny gniew, frustrację, napady paniki, zwiększone spożywanie tytoniu i kawy.Niepokój przed wyrządzeniem krzywdy bliskim jest paradoksalnie sprzeczna z postawą doktora, który zajmuje się leczeniem. Jednak brak cielesnego i uczuciowego kontaktu z krewnymi może spowodować wrażenie wyobcowania i izolacji, a w długim czasie może się rozwinąć w zaistnieje Zespołu Stresu Pourazowego.

By zapobiec rozwojowi Zespołu Stanu Pourazowego, promuje się następujące działania:- Uprawianie regularnych i zrównoważonych ćwiczeń fizycznych, co może przyczynić się do pobudzenia pozytywnego samopoczucia i poprawy funkcjonowania.- Stosowanie zrównoważonej diety. - Poświęcanie czasu na ulubione hobby. - Kierowanie działań prospołecznych, bo wzmaga to możliwości samokontroli.- Skorzystanie z pomocy psychologów, którzy potrafią zaoferować należyte warunki do poprawienia recepcji, komfortu psychicznego i użyczą empatycznego wsparcia.- Docenianie każdego owocnego sukcesu.- Pozostawanie w ustawicznym kontakcie z bliskimi za pośrednictwem współczesnych technologii.

W czasie tego niezmiernie dotkliwego czasu wskazane jest rozważyć ustawiczną, fachową pomoc psychoterapeuty.

Kontakt

Clpik-studio.pl
ul. Bursztynowa 31
20-576 Lublin
tel.
606 28 10 23
tel:
81 473 2011
email:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 

 

Informacje

Serwis Clipik-studio.com.pl jest własnością firmy Sitte.pl. Wszystkie zamieszczone artykuły oraz materiały są chronione prawami autorskimi i nie można ich kopiować bez zgody naszej firmy. Jeżeli mają Państwo ciekawe materiały i chcą je opublikować na łamach serwisu prosimy o kontakt poprzez formularz kontaktowy lub pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Jesteśmy na: