Kiedy dni stają się dłuższe, a słońce trochę zbliża się do Ziemi rozpoczyna się kolejny okres wegetatywny roślin.

Jak najbardziej ciepłe promienie słoneczne niezmiernie nas radują, ale na nieszczęście nie dla każdego jest to całkowicie błogi czas. Dla alergików wraz z wczesnym początkiem wiosny rozpoczyna się nieznośny i trudny okres pylenia. Nieżyt nosa, zapalenie spojówek, kaszel czy świąd skóry to naczelne symptomy, z którymi muszą poradzić sobie alergicy. Odpowiedzmy sobie więc, co pyli wiosną i jak można sobie pomóc w walce z symptomami uczulenia na pyłki?

Co pyli wiosną?

Pora na pylenie rozpoczyna się całkiem wcześnie, bo już w lutym. A gdy zima mija dość ciepło i pokazuje wysokie jak na tą porę roku temperatury, to pierwsze pyłki leszczyny i olszy pokazują się nawet pod koniec stycznia. Sam czas pylenia w dużym stopniu się przedłuża i jest sporo bardziej uciążliwy dla alergików. Marzec to miesiąc, w którym leszczyna i olcha właśnie pyli najbardziej intensywnie, te drzewa w bardzo wysokim stopniu uczulają i aktywują alergie. W tym czasie ukazują się też pyłki pozostałych drzew: wierzby, brzozy, topoli i cisa. Uczuleniowcy zaczynają uskarżać się na łzawienie oczu, katar i suchy kaszel. W okresie nieco późniejszym gwałtownie rozpoczynają pylić jesion i dąb, a momentem wyjątkowo ciężkim dla wielu osób uczulonych jest maj, kiedy to pylą trawy i chwasty np. bylica. Z kolei późną wiosną pokazują się pyłki zbóż, które uczulają tak samo silnie, jak trawy.

Przejawy alergii na pyłki

Pyłki roślin są definiowane jak alergeny wziewne, bowiem wchodzą do naszego ciała poprzez drogi oddechowe - przez nos i usta. Kluczowe symptomy powiązane są z uwalnianiem histaminy i odpowiedzią organizmu. pośród konkretnych symptomów można wymienić:
- kichanie wraz z wodnistą wydzieliną, tak zwany katar sienny. Powoduje go mocny obrzęk śluzówki nosa oraz świąd, nerwy odpowiadają odruchem kichania i wydalania pojawiającej się wydzieliny;
- zapalenie spojówek , które objawia się obrzękiem oraz świądem powiek, łzawieniem oraz stanem zapalnym;
- zapalenie jamy ustnej, u osób czułych na pyłki w okresie pylenia następuje ten alergiczny symptom po spożyciu owoców albo warzyw ( na przykład przy pyłkach brzozy, reakcja może pojawić się po skonsumowaniu orzecha laskowego, jabłka, brzoskwini);
- objawy skórne w postaci wysypki, świądu, zaczerwienienia, atopowe zapalenie skóry.

Jakie są metody radzenia sobie z wiosenną alergią na pyłki?

Jeśli ujawnią się objawy znamienne dla alergii na pyłki, czyli np. wzmiankowany wcześniej katar sienny, trzeba bezsprzecznie zapisać się do lekarza. Pamiętajmy, iż nie leczona alergia i zlekceważenie symptomów prowadzi w końcu do powstania astmy. Powinno się również już na samym początku przeprowadzić skrupulatne testy, które potwierdzą czy też wyłączą alergię na konkretną roślinę. Zrealizowanie panelu badań pozwoli też na wykrycie pozostałych rodzajów alergii np. pokarmowej a także na uniknięcie alergii krzyżowych. Jeżeli objawy, które się ujawniają na wiosnę zostaną potwierdzone jako alergia na pyłki dobrze jest stosować poniższe sposoby:
- rośliny pylą najintensywniej w określonych godzinach wcześnie rano między 5 a 8, po południu między 17 a 19. Trzeba wystrzegać się spacerów w tym terminie, dobrze też jest przebywać w tym nasilonym okresie w rejonach, w jakich dochodzi do mniejszego pylenia na przykład nad morzem, czy też wysoko w górach.
- noś okulary przeciwsłoneczne, a po powrocie do domu przemyj buzia chłodną wodą, a oczy solą fizjologiczną;
- zamykaj okna w domu i podczas jazdy autem;
- wykonuj zaleceń alergologa i zażywaj przepisane farmaceutyki.

Kontakt

Clpik-studio.pl
ul. Bursztynowa 31
20-576 Lublin
tel.
606 28 10 23
tel:
81 473 2011
email:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 

 

Informacje

Serwis Clipik-studio.com.pl jest własnością firmy Sitte.pl. Wszystkie zamieszczone artykuły oraz materiały są chronione prawami autorskimi i nie można ich kopiować bez zgody naszej firmy. Jeżeli mają Państwo ciekawe materiały i chcą je opublikować na łamach serwisu prosimy o kontakt poprzez formularz kontaktowy lub pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Jesteśmy na: