Razem z postępem technologicznym, nasze egzystowanie staje się bardziej scementowane z nowymi technologiami. Korzystamy z internetu, smartfonów, laptopów, tabletów i innych urządzeń cyfrowych, by kierować naszym życiem prywatnym i zawodowym. Ale takie wykorzystanie technologii sprowadza ze sobą potwierdzone niekorzystne rezultaty dla naszego zdrowia, w szczególności technostres.

Technostres to stan niepewności,frustracji oraz napięcia wywołany przesadnym używaniem technologii. To odczucie, gdy czujemy się przytłoczeni zbytkiem informacji, skrupulatnie pilnujemy naszych urządzeń cyfrowych, a także nieustanne przetwarzamy informacje. Technostres może doprowadzić do wzmożenia poziomu zdenerwowania i niepokoju, natomiast w nierzadkich przypadkach może doprowadzać do chorób umysłowych, takich jak depresja i nerwice i lęki.

Istnieje multum sposobów, by stronić od technostresu jak również uchować balans pomiędzy naszym życiem cyfrowym i prywatnym. Jednym z najpopularniejszych metod jest zdrowe nastawienie do wykorzystywania technologii. Trzeba uważać, iżby nie obciążać swojego umysłu i organizmu zbytnią ilością danych i zagadnień. Ważne jest także troszczenie się o to, żeby nie poświęcać czasu, jaki chcielibyśmy spędzać z bliskimi i przyjaciółmi na użytkowanie urządzeń cyfrowych.

Dobrym wybiegiem na uniknięcie technostresu jest również uprawianie uważność. Mindfulness stanowi umiejętność bycia świadomym teraźniejszego momentu, w zastępstwie zbytniego koncentrowania się na przeszłości lub przyszłości. To umożliwia skupienie się na naszym życiu prywatnym i relacjach, jak również na wykonywanych obowiązkach miast tracić czas na nieogarnione przeglądanie internetu.

Następnym sposobem na uniknięcie technostresu jest systematyczna aktywność fizyczna. Treningi nie jedynie łagodzą stan stresu, ale dodatkowo natężają liczebność endorfin, co prowadzi do poprawy stanu ducha i humoru. Podobnie zbilansowana dieta, włączając w to zdrowe posiłki, picie wody a także stronienie od nadmiaru używek i innych stymulantów, może wesprzeć w podtrzymaniu stabilności psychicznej.

Stosowanie nowoczesnych urządzeń jest nieuniknione, lecz ich nadmierne wykorzystanie może prowadzić do poważnych skutków dla zdrowia, w włączając w to bóle głowy, stres, nadwrażliwość na hałas, niewyspanie, bądź odczucie nieustannego naprężenia. Ponadto, przesadne użytkowanie urządzeń mobilnych i internetu jest w stanie doprowadzać do uzależnienia.

Technostres jest rzeczywistym kłopotem dla wielu z nas w dzisiejszym świecie internetu. Żeby uniknąć negatywnych skutków dla zdrowia, powinno się przyjrzeć się naszemu nastawieniu do korzystania z nowych technologii. Możemy unikać technostresu poprzez zdrowe podejście, praktykowanie mindfulness, regularną aktywność fizyczną oraz dbanie o dobre odżywianie i nawodnienie organizmu. Istotne jest także, byśmy pamiętali o równowadze między naszym życiem cyfrowym i prywatnym, starając się nie dedykować nadmiernie dużo czasu na używanie urządzeń cyfrowych i utrzymując balans pomiędzy zadaniami a odpoczynkiem.

Kontakt

Clpik-studio.pl
ul. Bursztynowa 31
20-576 Lublin
tel.
606 28 10 23
tel:
81 473 2011
email:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 

 

Informacje

Serwis Clipik-studio.com.pl jest własnością firmy Sitte.pl. Wszystkie zamieszczone artykuły oraz materiały są chronione prawami autorskimi i nie można ich kopiować bez zgody naszej firmy. Jeżeli mają Państwo ciekawe materiały i chcą je opublikować na łamach serwisu prosimy o kontakt poprzez formularz kontaktowy lub pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Jesteśmy na: