Rynek walutowy cechuje się dużą zmiennością. Jest to największy światowy rynek, a jego funkcjonowanie wpływa na całą gospodarkę światową. Działa to też w drugą stronę. Także rynek walutowy jest przedmiotem oddziaływania innych rynków. Ceny walut determinowane są przez wiele czynników ekonomiczno-politycznych, ale także poza walutowych, którym to właśnie przyjrzymy się w niniejszym artykule.

Rynki surowców naturalnych

Najczęściej przywoływaną korelacją rynków walutowych z rynkami poza walutowymi jest związek notowań danej waluty z sytuacją na rynku złota. Powszechnie przyjęło się, że złoto jest odporne na inflację i jest dobrą alternatywą inwestycyjną na niepewne czasy, ze względu na ograniczone zasoby tego kruszcu. Powiązanie tych rynków rozpatruje się zazwyczaj długoterminowo. Najważniejszy fakt dotyczy kursu waluty, w jakiej wyceniany jest ten surowiec, a mianowicie dolara amerykańskiego (USD). Zależność jest następująca: osłabienie USD powoduje umocnienie ceny złota i odwrotnie. Niejako wzrost ceny tego surowca rekompensuje spadek ceny dolara, a gwałtowne zmiany cen złota mogą przyciągać uwagę obserwatorów rynku walutowego.

Podobnie na rynek walutowy oddziałuje ropa naftowa. Jeśli kraj jest eksporterem ropy, to wzrost jej ceny powoduje wzrost ceny waluty tego kraju, a spadek – jej osłabienie. Adekwatnie, gdy kraj jest importerem ropy, to wartość jego waluty spada, gdy cena ropy rośnie i wzrasta, gdy ropa tanieje. Dla przykładu: dolar kanadyjski (CAD) silnie reaguje na zmiany zachodzące na rynku ropy, Kanada jest bowiem w czołówce państw posiadających zasoby ropy i wydobywających ten surowiec. Natomiast po drugiej stronie zależności rynku walutowego od ropy, jest japoński jen (JPY), ponieważ Japonia jest krajem ubogim, jeśli chodzi o zasoby naturalne. Jest to według szacunków trzeci największy na świecie importer ropy naftowej, więc wahania cen ropy mają niezwykły wpływ na wartość kursu JPY.

Rynki akcji i obligacji

Pewne powiązania są także między rynkiem walutowym, a rynkiem akcyjnym i obligacyjnym. Jak mówi ekspert z kantoru internetowego Centnet.pl:

– "Choć zależność między rynkiem walutowym, a rynkami akcji i obligacji nie jest bezpośrednia, to tak naprawdę żaden rynek nie działa w izolacji. Tzw. analiza między rynkowa zajmuje się systemem powiązań między rynkami: akcji, walut, obligacji oraz towarów. Często są to, jak wspomniałem, oddziaływania pośrednie, czyli jeden rynek wpływa na drugi za pomocą innego rynku lub jego instrumentu".

Na przykład: kiedy mamy do czynienia z dużym wzrostem cen towarów i podwyżką stóp procentowych – wzrasta kurs walutowy. Niestety spada wtedy rentowność obligacji. Zwracając z kolei uwagę na bardziej krótkotrwałe zależności między kursem np. złotego (PLN), a rodzimym rynkiem akcji – duży napływ zagranicznych inwestorów kupujących akcje krajowych przedsiębiorstw notowane na giełdzie, powoduje umacnianie się polskiej waluty. A w momentach dużych spadków na rynku akcji na polskiej giełdzie, widoczne jest osłabienie złotego.

Wiedza na temat tych skomplikowanych sieci powiązań pozwala zrozumieć przyczyny zmian kursów walut.

Kontakt

Clpik-studio.pl
ul. Bursztynowa 31
20-576 Lublin
tel.
606 28 10 23
tel:
81 473 2011
email:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 

 

Informacje

Serwis Clipik-studio.com.pl jest własnością firmy Sitte.pl. Wszystkie zamieszczone artykuły oraz materiały są chronione prawami autorskimi i nie można ich kopiować bez zgody naszej firmy. Jeżeli mają Państwo ciekawe materiały i chcą je opublikować na łamach serwisu prosimy o kontakt poprzez formularz kontaktowy lub pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Jesteśmy na: