Odszkodowania po wypadku komunikacyjnym to jedno z najczęstszych roszczeń, z którymi występują poszkodowani do towarzystw ubezpieczeniowych. Ich wysokość i rodzaj są ustalane przez ubezpieczyciela w zależności od rozmiaru i okoliczności nieszczęśliwego zdarzenia. W sytuacji, gdy powstałe obrażenia uniemożliwiają uczestnikom wypadku czasowe lub stałe wykonywanie obowiązków zawodowych lub podjęcie pracy w innym wymiarze, mogą się oni ubiegać o przyznanie do renty z OC sprawcy. Podpowiadamy, jak starać się o rentę i w jaki sposób ustalana jest jej wysokość.

Czy przysługuje mi renta alimentacyjna?

Sam wypadek komunikacyjny nie jest tożsamy z obowiązkiem przyznania renty przez towarzystwo ubezpieczeniowe. Musi zostać spełniony szereg warunków, które określają okoliczności zdarzenia, a także rozmiar szkody i jej konsekwencji dla sytuacji finansowej poszkodowanego. Renta zatem jest wypłacana w sytuacji, gdy poszkodowany utracił częściowo lub całkowicie zdolność do pracy zarobkowej, a jej rozmiar powinien obejmować przynajmniej część dochodów, które poszkodowany osiągnąłby, gdyby nie dane zdarzenie. Same potrzeby finansowe poszkodowanego rosną, gdy wymaga on długiego specjalistycznego leczenia, długiej hospitalizacji lub kosztownej rehabilitacji. Wówczas, kwota odszkodowania musi pokryć koszty dojazdów do placówek medycznych, wizyty specjalistyczne, zabiegi lecznicze, czy zakup leków. Zmianie również ulega perspektywa na przyszłość poszkodowanego, który z chwilą wypadku traci możliwość wykonywania pracy zawodowej, do której ma kwalifikacje.

W przypadku śmierci osoby poszkodowanej, która miała wykupioną polisę, renta wypłacana jest rodzinie poszkodowanego lub, jeśli postanowił on inaczej, wybranej przez niego osobie, o której mowa w polisie. Odszkodowanie takie określane jest mianem renty alimentacyjnej, a jej zasady określa Kodeks Cywilny, w którym wyraźnie jest mowa o jej odszkodowawczym charakterze.

Kapitalizacja renty powypadkowej - czy to mnie dotyczy?

Kapitalizacją renty jest nazywane odszkodowanie w formie jednorazowej wypłaty. Dotyczy to w szczególności przypadków, gdy poszkodowany w wyniku zdarzenia został inwalidą, wówczas jednorazowe odszkodowanie pozwoli mu przekwalifikować się, w celu podjęcia innej pracy. Podobnie jest w przypadku, gdy poszkodowany w celach inwestycyjnych chce kupić nieruchomość i uzyskiwać wynagrodzenie z jej wynajmu, a także gdy chce rozpocząć prowadzenie własnej działalności gospodarczej, a odszkodowanie byłoby dla niego sporym zastrzykiem gotówki.

Jak starać się o przyznanie renty i w jaki sposób ustalana jest jej wysokość?

Wysokość renty alimentacyjnej jest ustalana indywidualnie, dla każdej osoby, uprawnionej do jej otrzymania, może być różna. Przede wszystkim, o rentę alimentacyjną po śmierci bliskiej osoby mogą się ubiegać osoby, względem których obowiązek alimentacyjny ciążył w sposób naturalny. Mowa tu, w pierwszej kolejności, o dzieciach, które poszkodowany utrzymywał. W przypadku braku potomstwa osoby zmarłej, o rentę alimentacyjną może wystąpić jego małżonek, a nawet rodzice czy rodzeństwo. W szczególnych przypadkach, prawo do odszkodowania przechodzi na konkubenta lub konkubinę, którzy byli dotychczas na utrzymaniu zmarłego lub prowadzili z nim wspólnie gospodarstwo domowe. Sam brak zatrudnienia osoby, ubiegającej się o rentę alimentacyjną, nie jest wystarczającym argumentem do jej otrzymania, ważna jest sytuacja finansowa, w jakiej ta osoba się znalazła po śmierci osoby ubezpieczonej (np brak możliwości zatrudnienia z powodu inwalidztwa lub innej niezdolności do pracy, a także, w przypadku małżonka, obowiązek wychowywania dzieci).

Procedura roszczeniowa zostaje wdrożona na wniosek osoby poszkodowanej w nieszczęśliwym zdarzeniu. Powinna ona przedstawić całą dokumentację medyczną, a także faktury i paragony, potwierdzające poniesione koszty związane z leczeniem lub hospitalizacją. Warto pamiętać, że na wniesienie roszczenia mamy czas przez 10 lat od dnia, w którym nastąpiło zdarzenie. Jeżeli poniesiona szkoda w postaci uszczerbku na zdrowiu była wynikiem zbrodni lub występku, czas na wystąpienie z roszczeniem o przyznanie renty alimentacyjnej automatycznie wydłuża się do 20 lat.

Kontakt

Clpik-studio.pl
ul. Bursztynowa 31
20-576 Lublin
tel.
606 28 10 23
tel:
81 473 2011
email:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 

 

Informacje

Serwis Clipik-studio.com.pl jest własnością firmy Sitte.pl. Wszystkie zamieszczone artykuły oraz materiały są chronione prawami autorskimi i nie można ich kopiować bez zgody naszej firmy. Jeżeli mają Państwo ciekawe materiały i chcą je opublikować na łamach serwisu prosimy o kontakt poprzez formularz kontaktowy lub pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Jesteśmy na: