Projekt nawierzchni, która przewodziła by prąd elektryczny, daje możliwość utrzymania dobrego stanu dróg nawet w czasie największych opadów śniegu.

Pomysłodawcą i twórcą tego wynalazku jest profesor Chris Tuan z Uniwersytetu Nebraski. Inżynier postanowił dodać do standardowego składu betonu odrobinę stalowych opiłków oraz drobinek węgla. Sumarycznie nowe składniki stanowią 20% mieszkanki.

Materiał jest obecnie badany przez amerykański Federalny Urząd Awiacji. Wyniki testów ogłoszone będą w marcu. Jeśli beton uzyska preliminarną akceptację, w kolejnym kroku pokryta nim zostanie powierzchnia płyty postojowej jednego z największych lotnisk w Stanach Zjednoczonych.

W celu odśnieżenia tego betonu wystarczy bardzo słaby prąd elektryczny, którego napięcie jest całkowicie bezpieczne dla ludzi.

Nowatorski beton został już wykorzystany w czasie budowania jednego z mostów w Nebrasce - Roca Spur Bridge. Koszt jaki trzeba ponieść aby zachować przejezdność mostu w czasie burzy śnieżnej, która trwa trzy dni to 250 dolarów. Według słów Profesora Tuan jest to koszt trzy razy mniejszy niż przy zastosowaniu chemicznych środków do odśnieżania.

Formularz kontaktowy

Jeżeli chcesz więcej informacji uzupełnij ten formularz. Skontaktujemy się z Tobą najszybciej jak to możliwe.
Proszę uzupełnij wszystkie wymagane pola
Zatwierdzając ten formularz akceptujesz naszą politykę prywatności. Prosimy o zapoznanie się z nią.

Kontakt

Clpik-studio.pl
ul. Bursztynowa 31
20-576 Lublin
tel.
606 28 10 23
tel:
81 473 2011
email:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 

 

Informacje

Serwis Clipik-studio.com.pl jest własnością firmy Sitte.pl. Wszystkie zamieszczone artykuły oraz materiały są chronione prawami autorskimi i nie można ich kopiować bez zgody naszej firmy. Jeżeli mają Państwo ciekawe materiały i chcą je opublikować na łamach serwisu prosimy o kontakt poprzez formularz kontaktowy lub pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Jesteśmy na: